2024-ben a korábban megszokott elemek mellett számos újítással élt Óbuda-Békásmegyer Gyermekvédelmi Programja, ezzel is segítve a harmadik kerületi gyermekvédelmi rendszer megerősítését.
Mint ismeretes, a Hintalovon Alapítvánnyal közös munka öt évvel ezelőtt, egy 2019-es, óvodai gyermekbántalmazási eset kapcsán indult el. Az azóta eltelt időszakban Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata egyedülálló gyerekvédelmi programja keretében rengeteg dolgot tett annak érdekében, hogy mind több 3. kerületi óbudai lakos figyelmét felhívja a gyerekjogok fontosságára és kiálljon a legfiatalabbak biztonságos környezete érdekében.
A Hintalovon Alapítvány NEMECSEK Programjának munkatársai évről évre egyre több helyi szakemberrel dolgoznak együtt különböző eseményeken, aktivitásokon keresztül a minél hatékonyabb gyerekvédelem érdekében.
Ennek megfelelően 2024-ben is készült plakátkampány, folytatódtak a jelzőrendszeri tréningek, és az intézményrendszer dolgozói egyéb speciális képzéseken is gyarapíthatták tudásukat, többek között gyermekbántalmazás, illetve speciális nevelési igényű gyerekek integrálása kapcsán. A Hintalovon Alapítvány munkatársai minden alkalommal jelen voltak a kerület nagyrendezvényein, és természetesen folytatódtak a havi rendszerességű, ingyenes gyermekjogi fogadóórák is – ráadásul ezeket már nem csupán a korábban bevált online formában, hanem személyesen is igénybe vehették a rászorulók.
Az év eleji pedofilbotrányt követően több fórumon, személyes és online előadásokon, a honlapon, illetve az Óbuda Újságban is foglalkoztunk a nagy vihart kavaró kérdéskörrel, mint ahogy az iskolai bántalmazásnak is komoly figyelmet szenteltünk. Ezen túl megvizsgáltuk a sportoló gyerekek biztonságának legfontosabb kérdéseit is a gyermekvédelmi szervezet közreműködésével.
Júniusban – a bölcsődék, az önkormányzat munkatársai, valamint 3. kerületi szülői csoportok bevonásával – elkészült az Óbudai Egyesített Bölcsődék közös Gyermekvédelmi útmutatója, amely megmutatja, hogyan ismerjük fel a bántalmazó helyzeteket, a bántalmazásra utaló jeleket, illetve, hogy azokat hogyan kezeljük megfelelően és következetesen.
A tavalyi év egyik legnagyobb figyelmet kapó gyermekvédelmi témája volt világszerte a digitális tér és a kisgyermekek fejlődése közötti kölcsönhatások kérdésköre. Ennek megfelelően készítettük el azt az országos viszonylatban is úttörőnek számító, a digitális nevelés kulcskérdéseit taglaló kisokost, amelyet 2024 szeptemberétől már minden babát váró harmadik kerületi család kézhez kap. Hasonlóképpen a digitális világgal kapcsolatos tájékoztatást szolgálták az iskolai eszközhasználat szabályozásával, illetve a „karácsonyi kütyüzéssel” kapcsolatban megjelent cikkek, csakúgy, mint a témában készült összefoglaló anyagunk. Személyes rendezvényeinken szintén nagy hangsúlyt fektettünk az online tér gyermekvédelmi szempontból történő vizsgálatára, hiszen több, konkrétan ezzel a témával foglalkozó előadást, lakossági fórumot, sőt, rendhagyó szülői értekezletet is szerveztünk.
Sokat tettünk tehát, de sosem szabad elfelejtenünk: ennek a munkának sosincs vége. A gyerekek biztonsága rajtunk múlik – folytassuk hát 2025-ben is a munkát, együtt!
Együttműködésünk a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal.
Az alapítvány NEMECSEK Programja.