Hiába próbálta az önkormányzat több esetben is a közterületek rendjét, a kerület arculatát, városképét védeni, a parlament egy év végi törvénymódosítással ezzel két lényeges ponton is szembement.
Ennek ellenére folytatódik a küzdelem az utcákat elcsúfító molinók és a rendetlenül hagyott Telekom-fülkék ellen.
A decemberi testületi ülésen a megelőző időszakról szóló beszámolójában Soproni Tamás polgármester két olyan sajnálatos eseményre is felhívta a figyelmet, amely nehezíti az önkormányzatnak a rendteremtés érdekében tett törekvéseit. Ezek egyike, hogy az épületek homlokzatát elcsúfító – igaz, a társasházaknak jelentős bevételt hozó – reklámhálók ügyében a parlament ismét kitolta az eddigi türelmi időt. Egy másik döntéssel pedig, gyakorlatilag személyre szabott törvényhozással, megtiltották egy korábban elfogadott, a telefonfülkéket érintő szabály alkalmazását.
Nem ezt akarják
„Én értem, hogy mindig kitolják a moratóriumot, de szerintem ez szomorú. Jobban meg kellene becsülnünk Budapest városképét, épületeit, és hogyha mi kerületként már rengeteg pénzt adunk a felújításukra, akkor jó lenne, ha látnánk is ezeket, és nem csúfítaná el őket mindenféle reklám – mondta a testület előtt Soproni Tamás. – A másik ügyben az történt, hogy szeptemberben módosítottuk a rendeletünket oly módon, hogy megtiltottuk az utcabútorokká minősített telefonfülkéken való reklám megjelenítést. Ennek az egyik oka az volt, hogy tapasztalatunk szerint a cégnek egyetlen oka van a fülkék fenntartására: hogy ebből bevétele van. Azt reméltük, így a Telekom is azért fog lobbizni, hogy ne kelljen fenntartani ezeket a fülkéket. Sajnos nem ez történt, a gyanúm szerint azért lobbiztak inkább, hogy tiltsák meg nekünk, hogy megtilthassuk. Elszomorít, mert ez is az utcaképről szól, és arról, hogy a pénz, a céges lobbi többet számít, mint a terézvárosiak. Mert az itt élők nem akarják, hogy ezek a telefonfülkék ott legyenek. Vagy ha már ott állnak szerte a körúton, akkor legalább ne lehessen őket közterületi vécéként használni.”
A polgármester által említett két változás ugyanabban az úgynevezett salátatörvényben jelent meg, vagyis egy olyan jogszabályban, amely egyszerre módosít több törvényt, a címe is „egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról” szólt, és december 22-én jelent meg a Magyar Közlönyben. A két változás hátterét Dudás Mónikával, a polgármesteri hivatal településképi osztályának vezetőjével bontottuk ki.
Kinyílt egy kiskapu
A 2016 júliusában elfogadott településképi törvény gyakorlatilag Terézváros egész területén megtiltotta a molinók kihelyezését. A jogszabály egészen pontosan – adta meg a precíz kifejezéseket az osztályvezető – azt mondta ki, hogy fokozott védelem alatt álló területen lévő közterületen és magánterületen reklámhordozó, valamint reklám nem helyezhető el. Márpedig az Andrássy út világörökségi védettsége, valamint a majdnem a teljes kerületre kiterjedő védőterületi státusz fokozott védelemnek minősül. Azonban a törvény megjelenésekor sok társasház arra hivatkozott, hogy már korábban szerződést kötött a molinók kihelyezésére, ezért egy módosítással kijelöltek egy tűrési határidőt, ameddig kint lehetnek ezek a reklámok. Csakhogy ezt a határidőt a parlament elkezdte tologatni, igaz, úgy tűnt, tavaly év végével lejár a türelmi időszak – tette hozzá Dudás Mónika. Azonban az Országgyűlés az említett salátatörvénnyel ismét lehetővé tette a molinók kint maradását – természetesen azokét, amelyekre már korábban megkötötték a szerződést –, most egészen 2025. június 30-ig.
Az osztályvezető hozzátette, az önkormányzat keze gyakorlatilag megvan kötve a szabálytalan óriásreklámok ügyében: a törvény szerint a polgármesteri hivatal a reklámok kihelyezése után 15 napon belül értesíti a kormányhivatalt. Eljárást ezekben az ügyekben azonban – Terézváros esetében – kizárólag a fővárosi kormányhivatal VI. kerületi hivatala folytathat le. 2022-ben négy épületről le kellett szedni a reklámokat, azonban fél éven belül kettőre vissza is kerültek a városképet elcsúfító hálók.
A főváros és Terézváros is keresi a fellépés lehetőségét. Az előbbi rendeletben kötötte közterület-használati hozzájáruláshoz a fővárosi közterületekkel határos épületek homlokzatán a járdák fölé benyúló molinókat. A VI. kerület pedig azzal él, hogy az újonnan kiírt felújítási pályázatokon olyan társasház már nem kaphat támogatást, amelynek a homlokzatát óriásreklám borítja. És van egy másik eszköz is a hivatal kezében, fejtette ki Dudás Mónika: településképi kötelezési eljárás indult, és a kiszabható legnagyobb bírságot is kirótták már egy társasházra a reklámokat megvilágító reflektorok miatt. Azok ugyanis technikai berendezések, a törvényi türelmi idő nem vonatkozik rájuk, és településképi bejelentéshez kötöttek.
Tiltott, de mégis szabad
A molinókhoz hasonlóan a telefonfülkék ügyének is az idézett településképi törvényhez van köze. Történt ugyanis, hogy Terézváros fel akart lépni a kerületet elcsúfító, leginkább közvécéként funkcionáló egykori fülkék ellen, amelyeket a tulajdonosuk, a Magyar Telekom nem tart rendben, azonban reklámfelületeket értékesít rajtuk. Érdekes a törvényi szabályozás, világított rá Dudás Mónika: világörökségi területen reklám nem helyezhető ki, utcabútor azonban igen, és az utóbbiak felületének legfeljebb kétharmadára reklám is kitehető. A képviselő-testület tavaly úgy módosította településképi rendeletét, hogy a telefonfülkék utcabútoroknak minősülnek, az utcabútorokon pedig megtiltották a reklámokat.
Azonban erre a lépésre mintegy válaszul a decemberi 22-i törvénymódosítás kivette az önkormányzat kezéből ezt a lehetőséget. Ugyanis mostantól a településképi rendelet nem tartalmazhat olyan rendelkezést, amely az utcabútorok reklámhordozóként vagy reklámhordozót tartó berendezésként való használatát, azon hirdetés közzétételét a vonatkozó kormányrendelet előírásainál nagyobb mértékben tiltja vagy korlátozza. Ezt pedig nehéz másképpen értelmezni, mint hogy megtiltja a tiltást Terézvárosnak.
Az önkormányzat jelenleg nem tehet mást, mint hogy a testület január 31-ig módosítja a településképi rendeletét a fentiek szellemében. Dudás Mónika azonban felhívta a figyelmet arra, hogy azt a szintén tavaly meghozott rendelkezést nem érinti a törvény, amely az utcabútorok rendben tartására kötelezi azok tulajdonosait, így a koszos fülkék után továbbra is bírságot szabhat ki a kerület.