Hiába próbálta az önkormányzat több esetben is a közterületek rendjét, a kerület arculatát, városképét védeni, a parlament egy év végi törvénymódosítással ezzel két lényeges ponton is szembement.

Ennek ellenére folytatódik a küzdelem az utcákat elcsúfító molinók és a rendetlenül hagyott Telekom-fülkék ellen.

A decemberi testületi ülésen a megelőző időszakról szóló beszámolójában Soproni Tamás polgármester két olyan sajnálatos eseményre is felhívta a figyelmet, amely nehezíti az önkormányzatnak a rendteremtés érdekében tett törekvéseit. Ezek egyike, hogy az épületek homlokzatát elcsúfító – igaz, a társasházaknak jelentős bevételt hozó – reklámhálók ügyében a parlament ismét kitolta az eddigi türelmi időt. Egy másik döntéssel pedig, gyakorlatilag személyre szabott törvényhozással, megtiltották egy korábban elfogadott, a telefonfülkéket érintő szabály alkalmazását.

 

Nem ezt akarják


„Én értem, hogy mindig kitolják a moratóriumot, de szerintem ez szomorú. Jobban meg kellene becsülnünk Budapest városképét, épületeit, és hogyha mi kerületként már rengeteg pénzt adunk a felújításukra, akkor jó lenne, ha látnánk is ezeket, és nem csúfítaná el őket mindenféle reklám – mondta a testület előtt Soproni Tamás. – A másik ügyben az történt, hogy szeptemberben módosítottuk a rendeletünket oly módon, hogy megtiltottuk az utcabútorokká minősített telefonfülkéken való reklám megjelenítést. Ennek az egyik oka az volt, hogy tapasztalatunk szerint a cégnek egyetlen oka van a fülkék fenntartására: hogy ebből bevétele van. Azt reméltük, így a Telekom is azért fog lobbizni, hogy ne kelljen fenntartani ezeket a fülkéket. Sajnos nem ez történt, a gyanúm szerint azért lobbiztak inkább, hogy tiltsák meg nekünk, hogy megtilthassuk. Elszomorít, mert ez is az utcaképről szól, és arról, hogy a pénz, a céges lobbi többet számít, mint a terézvárosiak. Mert az itt élők nem akarják, hogy ezek a telefonfülkék ott legyenek. Vagy ha már ott állnak szerte a körúton, akkor legalább ne lehessen őket közterületi vécéként használni.”

A polgármester által említett két változás ugyanabban az úgynevezett salátatörvényben jelent meg, vagyis egy olyan jogszabályban, amely egyszerre módosít több törvényt, a címe is „egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról” szólt, és december 22-én jelent meg a Magyar Közlönyben. A két változás hátterét Dudás Mónikával, a polgármesteri hivatal településképi osztályának vezetőjével bontottuk ki.

 

Kinyílt egy kiskapu


A 2016 júliusában elfogadott településképi törvény gyakorlatilag Terézváros egész területén megtiltotta a molinók kihelyezését. A jogszabály egészen pontosan – adta meg a precíz kifejezéseket az osztályvezető – azt mondta ki, hogy fokozott védelem alatt álló területen lévő közterületen és magánterületen reklámhordozó, valamint reklám nem helyezhető el. Márpedig az Andrássy út világörökségi védettsége, valamint a majdnem a teljes kerületre kiterjedő védőterületi státusz fokozott védelemnek minősül. Azonban a törvény megjelenésekor sok társasház arra hivatkozott, hogy már korábban szerződést kötött a molinók kihelyezésére, ezért egy módosítással kijelöltek egy tűrési határidőt, ameddig kint lehetnek ezek a reklámok. Csakhogy ezt a határidőt a parlament elkezdte tologatni, igaz, úgy tűnt, tavaly év végével lejár a türelmi időszak – tette hozzá Dudás Mónika. Azonban az Országgyűlés az említett salátatörvénnyel ismét lehetővé tette a molinók kint maradását – természetesen azokét, amelyekre már korábban megkötötték a szerződést –, most egészen 2025. június 30-ig.
Az osztályvezető hozzátette, az önkormányzat keze gyakorlatilag megvan kötve a szabálytalan óriásreklámok ügyében: a törvény szerint a polgármesteri hivatal a reklámok kihelyezése után 15 napon belül értesíti a kormányhivatalt. Eljárást ezekben az ügyekben azonban – Terézváros esetében – kizárólag a fővárosi kormányhivatal VI. kerületi hivatala folytathat le. 2022-ben négy épületről le kellett szedni a reklámokat, azonban fél éven belül kettőre vissza is kerültek a városképet elcsúfító hálók.

A főváros és Terézváros is keresi a fellépés lehetőségét. Az előbbi rendeletben kötötte közterület-használati hozzájáruláshoz a fővárosi közterületekkel határos épületek homlokzatán a járdák fölé benyúló molinókat. A VI. kerület pedig azzal él, hogy az újonnan kiírt felújítási pályázatokon olyan társasház már nem kaphat támogatást, amelynek a homlokzatát óriásreklám borítja. És van egy másik eszköz is a hivatal kezében, fejtette ki Dudás Mónika: településképi kötelezési eljárás indult, és a kiszabható legnagyobb bírságot is kirótták már egy társasházra a reklámokat megvilágító reflektorok miatt. Azok ugyanis technikai berendezések, a törvényi türelmi idő nem vonatkozik rájuk, és településképi bejelentéshez kötöttek.

 

Tiltott, de mégis szabad


A molinókhoz hasonlóan a telefonfülkék ügyének is az idézett településképi törvényhez van köze. Történt ugyanis, hogy Terézváros fel akart lépni a kerületet elcsúfító, leginkább közvécéként funkcionáló egykori fülkék ellen, amelyeket a tulajdonosuk, a Magyar Telekom nem tart rendben, azonban reklámfelületeket értékesít rajtuk. Érdekes a törvényi szabályozás, világított rá Dudás Mónika: világörökségi területen reklám nem helyezhető ki, utcabútor azonban igen, és az utóbbiak felületének legfeljebb kétharmadára reklám is kitehető. A képviselő-testület tavaly úgy módosította településképi rendeletét, hogy a telefonfülkék utcabútoroknak minősülnek, az utcabútorokon pedig megtiltották a reklámokat.

Azonban erre a lépésre mintegy válaszul a decemberi 22-i törvénymódosítás kivette az önkormányzat kezéből ezt a lehetőséget. Ugyanis mostantól a településképi rendelet nem tartalmazhat olyan rendelkezést, amely az utcabútorok reklámhordozóként vagy reklámhordozót tartó berendezésként való használatát, azon hirdetés közzétételét a vonatkozó kormányrendelet előírásainál nagyobb mértékben tiltja vagy korlátozza. Ezt pedig nehéz másképpen értelmezni, mint hogy megtiltja a tiltást Terézvárosnak.

Az önkormányzat jelenleg nem tehet mást, mint hogy a testület január 31-ig módosítja a településképi rendeletét a fentiek szellemében. Dudás Mónika azonban felhívta a figyelmet arra, hogy azt a szintén tavaly meghozott rendelkezést nem érinti a törvény, amely az utcabútorok rendben tartására kötelezi azok tulajdonosait, így a koszos fülkék után továbbra is bírságot szabhat ki a kerület.

Még több hír a Belvárosból

Január végén elkezdődnek a Kiss József utca Rákóczi út és Szilágyi utca közötti szakaszának fásítási munkálatai. A munkálatok várhatóan április közepéig tartanak majd. Módosul a parkolás.
Jelentős változás előtt áll a magyar közigazgatás: január 16-tól az Ügyfélkapu szolgáltatás átáll egy biztonságosabb belépési rendszerre. Az állampolgároknak két lehetőségük lesz: választhatják az...
Kevés romantikusabb dolgot tudok elképzelni, mint kézen fogva korcsolyázni a hóesésben. Hó az egyelőre nem lesz, de jégpálya még van. Szóval aki randihelyszínt keres vagy családi programban...
A Józsefváros Újság olvasói minden lapszámban találkozhatnak a Corvin mozi és a környezetében élők történeteivel, filmes és mozis legendákkal, anekdotákkal. Sőt, feladványokkal is készülünk,...
Hány fát ültetett tavaly a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ, és mik az idei tervek?
A Milestone Intézet a 2025-2026-os tanévre megnyitja a jelentkezést a Bridge-ösztöndíjára, amelyre olyan tehetségek jelentkezését várjuk, akik roma származásukból vagy szociális helyzetükből adódóan...
A Zsidó Művészeti Napok szervezésében az Akácfa utcai Mazel Tov házban nyitotta meg előadássorozatát a Balagan Irodalmi Szalon. A rendezvényeket Erzsébetváros Önkormányzata támogatja, a jelenlegi...
A II. János Pál pápa téri Erkel Színház üzemeltetését átadta a Magyar Állami Operaház. Sajtóértesülések szerint az új zenés-táncos teátrumot Cseke Péter és Szente Vajk vezetik majd.
A Budapesti Közlekedési Központ több jegy- és bérlettípust is kivezet. Egyszerűsödik a kínálat, de változások vannak a MOL Bubinál is.
Innentől indul az az 1-1,5 hónapos időszak, ami alatt a budapesti 5-600 ezer fából először utcalakó, majd tüzelőanyag lesz.
Az utóbbi napok télies, ködös, olykor havas, nemritkán 0 fok alatti hőmérsékletét esővel, széllel érkezve hétfőn felváltja egy jóval melegebb időjárás. A télikabátok egy időre a háttérbe szorulnak,...
A Közkincs újabb állomásán közösen lehet alkotni, gondolkodni, enni, azaz közösségben lehet lenni a Stereo Művházban.
Ötven-hatvan év fölött sokan eltűnődnek azon: hogyan lehet majd méltósággal megélni az időskort, derűsen tölteni a nyugdíjas éveket. Sokat tanulhatunk erről a kerületi idősek klubjainak tagjaitól,...
Sok megkeresés érkezett hozzánk az ajándékutalványokkal kapcsolatban, ezért a legfontosabb kérdéseket összegyűjtöttük és az egyszerűbb eligazodás érdekében egyben adjuk meg a vonatkozó válaszokat:
Visszaadták a forgalomnak a Bajza utca két kereszteződését, amelyek a Terézváros 2030 programban alakultak át, kaptak kiemelést, megkülönböztető burkolatot.
Belváros Önkormányzata kedvezményes fenyőfavásárt rendez 2024. december 21-én szombaton 8.00-tól a készlet erejéig.
Évadot zár az Internép Café, lesz minden, sőt még az is, amire nem számítanánk. Évzáró vendég-látásra készül csütörtökön az Internép, a Népszínház utca, Józsefváros, sőt tán Budapest egyik...
A Kaláka együttes lép fel december 15-én délután 3 órakor a Klauzál téri Vásárcsarnokban.

A címlapról

Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026....
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet...
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több...
Nyolcadik alkalommal is a miskolci adventi villamos lett Európa...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A TikTok betiltása az Egyesült Államokban jelentős gazdasági hatásokat válthatna ki, amelyek több területet is érintenek.
Sajnos a jobboldali kormány is eljutott arra az alacsony szintre, amit a baloldali kormányzás során mág megtapasztaltunk: ember helyett már csak adóalanynak érezzük magunkat...
Magyarországon a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével új lehetőségek nyíltak az állampolgári ügyintézés terén.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.

Terézváros TV