Önkormányzati és európai parlamenti választásokat tartanak egyszerre júniusban Magyarországon. A voksolásokkal kapcsolatos információkat folyamatosan tesszük közzé a magazinban dr. Mogyorósi Sándor, Terézváros jegyzője, a Helyi Választási Iroda (HVI) vezetője tolmácsolásában. Mostani írásában a terézvárosiak szemszögéből mutatja be, mi történik akkor, ha nem tartózkodunk otthon június 9-én, de mégis szeretnénk szavazni, illetve miként lehet mozgóurnát kérni.
Szavazás a lakóhelytől eltérő helyen
Az előírások szerint elsődlegesen mindenki a lakóhelyén szavazhat. Vannak azonban olyan esetek, amikor ettől eltérő szabályokat kell szem előtt tartani. A jelenlegi – több választást is ötvöző – eljárásban nem azonos szabályok érvényesülnek az egyes választásfajtáknál, ezért ezekre különösen figyelni kell.
Átjelentkezés az önkormányzati választás esetén
Az önkormányzati választáson átjelentkezési kérelmet az nyújthat be, aki a választás kitűzését megelőző harmincadik napon és a kérelme elbírálásakor ugyanazon választókerületben tartózkodási hellyel rendelkezett, és tartózkodási helyének az érvényessége legalább a szavazás napjáig tart. Így hangzik a hivatalos törvényi előírás. A mostani gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az önkormányzati választáson a választópolgár csak a tartózkodási helyére jelentkezhet át, és oda is csak akkor, ha azt február 11-ig létesítette. A szavazásunk helye tehát nem igazítható a napi programunkhoz: ha valaki aznap éppen dolgozik vagy rokonoknál van, esetleg túrázik, nem tud az ezekhez a tevekénységeihez legközelebb eső szavazókörbe átjelentkezni, hacsak éppen nem ott van a tartózkodási helye is. Az önkormányzati választáson átjelentkezéssel szavazók nem a lakóhelyük, hanem a tartózkodási helyük jelöltjeire szavazhatnak, ez pedig azt jelenti, hogy nincsenek „utazó voksok”. A választópolgárnak május 31-éig kell kérnie, hogy választójogát a tartózkodási helye szerinti településen gyakorolhassa. A kérelem elektronikus úton Ügyfélkapun keresztül, személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján bármelyik választási irodában is benyújtható. Ha a kérelem benyújtása ellenére mégis a lakóhelyén szeretne szavazni, az átjelentkezési kérelem legkésőbb május 7-én 10 óráig visszavonható. A választópolgár átjelentkezés esetén is igényelhet mozgóurnát, ha annak egyéb feltételei fennállnak.
Lakóhelytől eltérő szavazás az EP-választáson
Az európai parlamenti képviselők választásán a választópolgár – eltérően az imént bemutatott önkormányzati választástól – korlátozás nélkül átjelentkezhet más magyarországi településre vagy budapesti kerületbe; így az adott helyen az átjelentkezéssel szavazóknak kijelölt szavazókörben adhatja le voksát az EP-választáson. Fontos kiemelni, hogy ebben az esetben ott nem fog kapni az önkormányzati választáshoz kapcsolódó szavazólapokat. Ekkor tehát választásfajtaként különválik az a hely, ahol a választópolgár a szavazatát leadhatja. Ennek tipikus példája lehet, hogy ha egy terézvárosi a voksolás napján vidéken tartózkodik, ahol nincs tartózkodási helye (vagyis az önkormányzati választásra átjelentkezni nem tud), de mindenképpen szeretne legalább valamennyire élni választójogával. Ebben az esetben átjelentkezik arra a helyre, ahol éppen tartózkodik, és akkor legalább az európai parlamenti képviselők választásán leadhatja voksát. Ebben a választásfajtában ugyanis Magyarország egésze alkot egy választókerületet, azaz az országban mindenütt ugyanaz a szavazólap tartalma. Ez a szabály azt is jelenti, hogy a csak EP-választás miatt más településre átjelentkezők az önkormányzati választáson a lakóhelyük szerinti szavazókörben szavazhatnak (ha például hazaindultak és 19 óráig odaérnek a szavazóhelyiségbe). Az átjelentkezési és annak visszavonására vonatkozó határidő, valamint a benyújtás módja egyezik az önkormányzati választáséval. Az európai parlamenti képviselők választásán a terézvárosi lakcímmel rendelkező, de a szavazás napján külföldön tartózkodó választópolgár – amennyiben azt május 31-ig kérelmezi – valamely magyar külképviseleten leadhatja a szavazatát (a lehetőség nem vonatkozik a választás önkormányzati részére).
Levélben szavazás
A felmerült kérdésekre tekintettel szeretném kiemelni, hogy bár létezik a levélben szavazás lehetősége, a terézvárosi lakóhellyel rendelkezők ezzel nem élhetnek. Ilyen lehetőség az önkormányzati választáson egyáltalán nincs, és az európai parlamenti képviselők választásán is csak azok voksolhatnak így, akik nem rendelkeznek lakcímmel sem Magyarországon, sem az Európai Unió más tagállamában.
EU-s állampolgár terézvárosi lakóhellyel
Az Európai Unió más tagállamának állampolgára, amennyiben rendelkezik terézvárosi lakóhellyel, külön kérelem nélkül szavazhat az önkormányzati választásokon. Az európai parlamenti képviselők választásán csak akkor voksolhatnak a más országok uniós polgárai, ha a regisztrációs kérelmet május 24-ig benyújtják. Ez esetben a választópolgár az Európai Parlament magyar tagjainak megválasztásában vehet részt.
A mozgóurna
Mozgóurnát akkor lehet kérni, ha a választópolgár a voksolás napján nem tud megjelenni a szavazóhelyiségben egészségi állapota, fogyatékossága vagy fogva tartása (pl. előzetes letartóztatás, szabadságvesztés) miatt. A törvény kizárólag a fenti esetekben engedi meg a mozgóurna igénybevételét – például munkahelyi elfoglaltság miatt nem kérhető. Az igényléséhez kérelmet kell benyújtani, ami fizetési kötelezettséggel nem jár.
Benyújtás
A kérelem elektronikus úton – elektronikus azonosítással vagy anélkül – a magyarorszag.hu-n elérhető Személyre Szabott Ügyintézési Felületen nyújtható be, de személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján a Helyi Választási Irodában is leadható. Postai úton bármely helyi választási irodának benyújtható, ám célszerű a Terézvárosi Helyi Választási Irodához (1067 Budapest, Eötvös utca 3.) címezni azt. A postai benyújtáshoz a valasztas.hu oldalról letölthető és kinyomtatható egy formanyomtatvány is, azonban nem kötelező ezt használni. Megadhatunk értesítési címet, ahová a választási iroda megküldheti a kérelem elfogadásáról vagy annak elutasításáról szóló döntést.
Erre kell figyelni
A kérelemben feltüntetett személyes adatoknak meg kell egyezniük a kérelmező lakcímigazolványában vagy személyazonosításra alkalmas hatósági igazolványában feltüntetett adatokkal, és a magyarországi lakcímének érvényesnek kell lennie. A kérelemnek tartalmaznia kell a mozgóurna-igénylés okát is. Meg kell adni a szavazás időpontját és azt a települést, ahol a választást lebonyolítják. Annak érdekében, hogy könnyebben megtaláljanak minket a szavazatszámláló bizottság tagjai, további információkat adhatunk meg (pl. kapucsengő).
Minden választásfajtára vonatkozik
A kérelem az európai parlamenti, a helyi önkormányzati, valamint a nemzetiségi önkormányzati választásra is vonatkozik.
Az átjelentkezés
Aki olyan címre kér mozgóurnát, amely nem abban a szavazókörben található, amelynek a névjegyzékében szerepel (lakcím vagy átjelentkezés alapján), akkor a mozgóurna iránti kérelmet átjelentkezési vagy az átjelentkezést módosító kérelemnek is kell tekinteni. (Ez az elv érvényesül a mozgóurna iránti igény visszavonásakor is, de egy külön nyilatkozattal továbbra is fenntartható az átjelentkezés.)
A szavazás menete
A voksolás napján a szavazatszámláló bizottság két tagja felkeresi a kérelmezőt a lakóhelyén vagy a kérelemben megadott címen. Javaslom az erre való felkészülést: az érvényes okmányok előkészítését a bemutatásra, hiszen akárcsak a szavazóhelyiségben, itt is ellenőrzik azokat. A választópolgárnak nem a névjegyzéket kell aláírnia, hanem a mozgóurnát igénylő választópolgárok jegyzékét. A már előre lebélyegzett szavazólapok átadása után a voksolás titkosságát a helyszínen elsősorban a választó tudja biztosítani; nyugodtan átmehet egy másik szobába kitölteni a szavazólapokat. Ha nem sikerül az akaratunknak megfelelően kitölteni a szavazólapot, az urnába dobás előtt ezt jelezve, szavazólapfajtánként egyszer új szavazólapot kérhetünk. A megjelent bizottsági tagok erre felkészülnek, van náluk rontás esetére többletszavazólap. Nagyon fontos tudni azt, hogy a helyszínen a bizottság tagjai a mozgóurna igénybevételére újabb kérelmet nem fogadhatnak be!
A „normál” szavazás
Aki mozgóurnát kért, a szavazókörben „hagyományos módon”, azaz személyesen nem voksolhat, kivéve, ha a mozgóurna kiszállítása még nem kezdődött meg vagy már befejeződött.
Határidők
Cikkünk megjelenésekor a mozgóurna iránti kérelem már benyújtható, ám eltérő határidők vonatkoznak azonban annak egyes módjaira.
Online igénylés esetén:
● ügyfélkapus azonosítás nélkül: a szavazást megelőző 4. nap (szerdán) 16 óráig,
● ügyfélkapus azonosítással: a szavazást megelőző második napon (pénteken) 10 óráig a Nemzeti Választási Irodához, ezt követően, a szavazás napján 12 óráig a helyi választási irodához nyújtható be.
Személyesen:
● a kérelem legkésőbb a szavazást megelőző második napon (pénteken) 10 óráig nyújtható be a helyi választási irodához.
Postai úton:
● a mozgóurna kérelemnek a szavazást megelőző negyedik napon (szerdán) 16 óráig kell megérkeznie a helyi választási irodához.
Kézbesítési meghatalmazott igénybevétele esetén:
● a szavazást megelőző második napon (pénteken) 10 óráig a helyi választási irodához vagy a szavazás napján 12 óráig a szavazatszámláló bizottsághoz nyújtható be az igény.
Kézbesítővel (hozzátartozó vagy egyéb személy) történő igénylés esetén:
● a szavazást megelőző negyedik napon (szerdán) 16 óráig a helyi választási irodához vagy a szavazás napján 12 óráig a szavazatszámláló bizottsághoz nyújtható be a kérelem.
Visszavonás
Ha valaki a szavazás napja előtt meggondolja magát, és nem kívánja a mozgóurnát igénybe venni, akkor a kérelemét vissza is vonhatja legkésőbb a szavazást megelőző második napon (pénteken) 10 óráig.