Az új év első képviselő-testületi ülésén a legnagyobb vita arról a Dohány u. 10. és a Síp utca 8-10. közötti telken tervezett nagyszabású építkezésről szólt, amelyhez a napokban vonulnak fel az építők.
Az érdeklődés érthető: a helyszín a kerület szívében fekszik, Európa legnagyobb zsinagógája mellett, amely egyben az ország egyik leglátogatottabb idegenforgalmi központja. A telek sorsáról már több mint húsz éve zajlik a disputa, míg végül eldőlt, hogy a belső kialakítástól függően itt 153-163 lakás épül, egy passzázzsal, alul pedig kétemeletnyi mélygarázzsal. A képviselők most arról a településrendezési szerződésről vitáztak, amelynek értelmében Erzsébetváros a Pearl Ingatlanfejlesztő Kft.-től bruttó 700 millió forintos infrastruktúrafejlesztési hozzájáruláshoz jut a Dohány utca – Síp utca – Wesselényi utca útfelületének megújítására, új zöldfelületek létrehozására, azaz élhetőbb, lakhatóbb környezet kialítására.
A képviselők számos kérdést vetettek fel. Sikerült-e a zsinagóga mellett minden biztonsági aggálynak megfelelő terveket készíteni? Elegendő-e a beruházó által vállalt összeg a környék zöldítésére? A testület tagjai a vita után 9-6 arányban elfogadták a településrendezési szerződést.
A testület megvitatott több, a civil társadalom fejlesztésével kapcsolatos előterjesztést is. Lajos Béla, a Színes Erzsébetváros Egyesület képviselője azt javasolta, hogy Erzsébetvárosban idén indítsák újra a közösségi költségvetés intézményét, amely lehetővé teszi, hogy a kerület lakói által beküldött ötleteket, egy szakmai zsűri szűrése után, az erzsébetvárosiak szavazatai alapján valósítsanak meg. Két évvel ezelőtt már volt közösségi költségvetés, ám akkor a rendelkezésre álló pénzt elosztották a tíz egyéni választókerület között így azonban érdemi beruházásokhoz túl kis összeg jutott egy-egy ötletre. A most elfogadott kezdeményezés alapján a kerületet három zónára osztva állapítják meg az elosztható keretet.
A képviselők civil szervezetek számára kiírt esélyegyenlőségi pályázatokról is döntöttek, összesen hárommillió forintos értékben. Az Artopolis Egyesület társadalmi kutatás után irodalmi eszközökkel dolgozza fel bántalmazott nők történetét. A Kisvilág Kulturális Alapítvány talált: sajátos nevelési igényű, illetve beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségekkel küzdő gyermekek édesanyái számára szerveznek segítő közösségeket. A Szent Jozefát Alapítvány a görögkatolikus egyházközösséggel kapcsolatban álló közel-keleti és ukrajnai menekültek integrációját támogatja közösségi ebédekkel, buszos kirándulásokkal, gyerekprogramokkal.
A képviselők határoztak a 2022-es indítása óta növekvő kihasználtsággal működő KlauDió Civil Központ működtetéséről is. Az intézmény tavaly már több mint 500 programot valósított meg, ezek többsége kulturális esemény volt. Tekintettel arra, hogy az önkormányzat közművelődési alapszolgáltatásai közé tartozik a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése, a KlauDió a jövőben az ERöMŰVHÁZ Nonprofit Kft. keretben működik tovább.
A testület megszavazta a momentumos dr. Pleva Dániel javaslatát a jövő tudósainak támogatására. Az állami ösztöndíjas PhD-hallgatók 2016-óta változatlan összegű, havi 140 ezer forintos juttatást kapnak, kutatási és oktatási feladataik mellett másodállást általában nem vállalhatnak. Az Erzsébetvárosban élő fiatal kutatók a kezdeményezés alapján öt hónapon át, havi 100 ezer forintos kerületi támogatásra pályázhatnak majd.