Mester és tanítvány címmel többrészes podcastsorozat indult a Csányi5-ben. A beszélgetések célja a színházrendezői szakma bemutatása, egyben színháztörténeti áttekintés a rendszerváltástól napjainkig.
Az első est egyik sztárvendége Szinetár Miklós, a szakma doyenje, ötvenegy évig maga is tanított. A másik neves vendég, Meczner János huszonhat évig volt a Budapest Bábszínház igazgatója, jelentős szerepe volt abban, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemen beindult a bábszínészi és a bábrendezői képzés. A legfiatalabb résztvevő, Léner András a Magyar Színházrendezői Testület képviseletében a beszélgetések szerkesztője.
A kérdező, Veiszer Alinda azt kutatta, létezik-e a mai világban mester-tanítvány kapcsolat. Mást jelent-e mesternek lenni, mint harminc éve? A hatékonyság, a siker hajszolása kiölte-e a színház világából a bensőségességet? A „tanár urak” vezércsillagok-e, vannak-e örökre bevésődő mondatok?
Emlékezetes történetekben Szinetár Miklós járt az élen. Pályáját azonnal „mester pozícióban” kezdte. Mivel az osztály osztályfőnöke a tanév elején elhunyt, fiatal tanársegédként rábízták a zenei osztály vezetését. Növendékei hat-nyolc évvel voltak idősebbek, néha még rá is szóltak: „Miklós, csukd már be az ajtót.” Akkor még voltak igazi mesterek (például Nádasdy Kálmán, a legendás rendező), akik egyszerre voltak barátok és gondoskodó mentorok. Szinetár őket követte, széles skálán oktatott eltérő karakterű művészeket „Tarr Bélától Csonka Piciig.” Nem stílust, hanem szakmát tanított. A rendezői színházat sosem kedvelte. Gyakran idézett mondat: „tíz deka érthetőség többet ér egy kiló művészetnél.” A produkció a szövegből születik, nem instrukciókból.
Léner András szerint a pályán a hiteles tanárok ma is mesterek. Több évtized után is tanár úrnak szólítja őket, a kötés egy életen át megmarad. Mestert nem lehet kinevezni.
Utódot is ritkán lehet tervezetten „nevelni.” A kísérletek (voltak ilyenek) általában nem sikeresek. A bábszínházban azonban összejött. 2020-ban Meczner János sikeresen adta át a stafétát az új igazgatónak.
Az est kérdésére a válasz szomorkás: hajszásabb a világ. Csak a hatékonyság és a pénz számít. Az idők nem kedveznek a mester-tanítvány kapcsolatnak. Hogy így van-e, a sorozat további részeiből majd kiderül. A tervek szerint új szereplőkkel három folytatás várható.
(A podcast Erzsébetváros Önkormányzata Értéktár Bizottságával együttműködésben jött létre.)