Téglagyűjtemény, fagyasztószekrény, háztörténet, közösségi tér és A nábob halála – a 130 éves Lőrinc pap tér 3. szám alatti bérházban egy közösségi és kiállítótérré alakított pince, a Kaptár megnyitóján jártunk.

Kicsit helytörténeti múzeum, kicsit közösségi tér, van itt pecsétestégla-kiállítás, a ház pincéjéből származó talált tárgyak kiállítása, a ház életéről és életéből fotókiállítás – november 22-én a Lőrinc pap tér 3. szám alatti mézes bérház hangulatos pincéjében varázslatos hely nyílt.

Perényi László építész (a friss Józsefvárosi Közösségekért-díjas Civilek a Palotanegyedért Egyesület elnöke) és párja 2003-ban vette meg itt a 3. emeleti lakást, homlokzatán egy kopott freskóval. A következő években sikerült egy pályázat segítségével a ház külső homlokzatát és a freskót is felújítani. A házon eredetileg két freskó volt, az egyik az építészetet jelenítette meg egy nőalakkal, a másik, szintén nőalakkal, a festészetet, ma mindkettő helyreállítva látható az utcáról.

Téglák mindenhonnan
Párjával gyűjtik a téglákat körülbelül 30 éve. Az ország több szegletéből, külföldről is, egészen az 1700-as évektől a XX. századig láthatók különleges téglák. Ebből a házból a kalapácsos jelzésűek származnak. Némelyiken a mintát marták, másokon formából öntötték, s negatív, tükörképben látszik a betű. Aztán jöttek a pecsétes megoldások. A kőbányai téglagyártól három korszakból is vannak téglák a kiállított darabok között, vannak Esterházy, koronás, monogramos, évszámos téglák is.

A háznak van háborús története. A házban élő bácsi – már a 30-as évektől itt él – mesélt szomszédainak a háborús időszakról, hogy volt, amikor hullákat kellett átlépni a kapualjban, a szomszédban nagy harcok voltak. Rónay György A nábob halála című könyvének egyik bekezdése erről a házról szól, a regényben a Werner-palota nevet kapta. Rónay nagybátyja a ház tulajdonosának fia volt.

Idővonal a ház megépültétől
A Kaptárban minden újrahasznosított, sőt felülhasznosított, ugyanis a lomokból gyűjteményt és közösségi teret hoztak létre.

„Ami itt van, azt mind a ház pincéjében találtuk”,

magyarázza Perényi.

Nagyon izgalmas a kronologikus fotókiállítás is a történetekkel. A forgatható, kétoldalas, levehető képek vascsövekre vannak mágnessel felaggatva. Látható az is, hogy 2004-ben még nem a mostani formájában lévő tér volt itt, hanem parkoló. A kiállítás a 2005-ös Sorstalanság című film forgatásán készült fotókból is mutat, a film ugyanis itt indult és itt fejeződött be. A ház lakói rendszeresen találkoztak a stábtagokkal és a főbb szereplőkkel is.

Perényi büszke rá, hogy nagyon jól kihasználják a ház előtti teret és a ház belső udvarát is, például Budapest100-as látogatásokat, Kulturális Örökség Napokat és Kórusok éjszakája programokat is tartanak itt. A ház udvarában még mozivetítést is szerveztek.

„Ezért vagyunk, hogy valamit alkossunk. Nemcsak épületeket, hanem közösséget is” – mondja Perényi. Élő közösségi teret szeretnének társasjátékkal, programokkal. Elsősorban a ház lakói számára, de ha valaki kívülről bejelentkezik, őt is szívesen látják.

Miből? Az idén az OTP Bank társasházi pályázatán nyert 3 millió forintos támogatásból sikerült a teret rendbe hozni, a társasház lakói közösen takarították ki és rendezték be, és remélik, a jövőben is szívesen fogja mindenki használni.

A bigámiától a kleptomániáig
A házat a Libner család, egész pontosan Kakucsi Libner József és Libner Józsefné Rozenfeld Gizella építtette. A család történetét Maczák Ibolya irodalomtudós kutatta, előadást is tartott a megnyitón. 1840-ben idősebb Libner Józseféknek péksége volt a Deák térnél, Pest megyében meg birtokai. Tíz gyerekük volt, de csak kettő élte túl az édesapját, a családi átok a tüdőbaj volt, ami Rónay György édesanyját is utolérte.

Rónay György édesanyja, Libner Róza tanítóképzőbe járt, de nem tanított sosem úrinő mivolta miatt. Kakucsi birtokon született gyerekét idősebb Rónay György kleptomán ügyvéddel kötött házasságában nevelte fel.

És ez még semmi, volt Libner, aki bigámia gyanúja miatt lett egy rövid időre hírhedt, és volt, aki az egyházi diplomáciai vonalon indult el. Volt, aki vidéki birtokán ostorral fegyelmezte alkalmazottait, és volt, aki Monte-Carlóban szórta el vagyonát szerencsejátékra.

A család számára ez a ház őszi és téli lak volt, a gazdasági ügyeket innen intézték, a báli szezon alatt is itt laktak – Libner József jó kapcsolatot ápolt Wekerle Sándor miniszterelnökkel. Érdekesség, hogy idősebb Libner József méhészkedett, sőt méhészeti találmányai is voltak. Róla nevezték el a Libner-kaptárat, ami a nagyüzemi méztermelés eszköze. A házban mézértékesítés is zajlott.

Innen jött a ​Kaptár név is.

 

Még több hír a Belvárosból

Január végén elkezdődnek a Kiss József utca Rákóczi út és Szilágyi utca közötti szakaszának fásítási munkálatai. A munkálatok várhatóan április közepéig tartanak majd. Módosul a parkolás.
Jelentős változás előtt áll a magyar közigazgatás: január 16-tól az Ügyfélkapu szolgáltatás átáll egy biztonságosabb belépési rendszerre. Az állampolgároknak két lehetőségük lesz: választhatják az...
Kevés romantikusabb dolgot tudok elképzelni, mint kézen fogva korcsolyázni a hóesésben. Hó az egyelőre nem lesz, de jégpálya még van. Szóval aki randihelyszínt keres vagy családi programban...
A Józsefváros Újság olvasói minden lapszámban találkozhatnak a Corvin mozi és a környezetében élők történeteivel, filmes és mozis legendákkal, anekdotákkal. Sőt, feladványokkal is készülünk,...
Hány fát ültetett tavaly a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ, és mik az idei tervek?
A Milestone Intézet a 2025-2026-os tanévre megnyitja a jelentkezést a Bridge-ösztöndíjára, amelyre olyan tehetségek jelentkezését várjuk, akik roma származásukból vagy szociális helyzetükből adódóan...
A Zsidó Művészeti Napok szervezésében az Akácfa utcai Mazel Tov házban nyitotta meg előadássorozatát a Balagan Irodalmi Szalon. A rendezvényeket Erzsébetváros Önkormányzata támogatja, a jelenlegi...
A II. János Pál pápa téri Erkel Színház üzemeltetését átadta a Magyar Állami Operaház. Sajtóértesülések szerint az új zenés-táncos teátrumot Cseke Péter és Szente Vajk vezetik majd.
A Budapesti Közlekedési Központ több jegy- és bérlettípust is kivezet. Egyszerűsödik a kínálat, de változások vannak a MOL Bubinál is.
Innentől indul az az 1-1,5 hónapos időszak, ami alatt a budapesti 5-600 ezer fából először utcalakó, majd tüzelőanyag lesz.
Az utóbbi napok télies, ködös, olykor havas, nemritkán 0 fok alatti hőmérsékletét esővel, széllel érkezve hétfőn felváltja egy jóval melegebb időjárás. A télikabátok egy időre a háttérbe szorulnak,...
A Közkincs újabb állomásán közösen lehet alkotni, gondolkodni, enni, azaz közösségben lehet lenni a Stereo Művházban.
Ötven-hatvan év fölött sokan eltűnődnek azon: hogyan lehet majd méltósággal megélni az időskort, derűsen tölteni a nyugdíjas éveket. Sokat tanulhatunk erről a kerületi idősek klubjainak tagjaitól,...
Sok megkeresés érkezett hozzánk az ajándékutalványokkal kapcsolatban, ezért a legfontosabb kérdéseket összegyűjtöttük és az egyszerűbb eligazodás érdekében egyben adjuk meg a vonatkozó válaszokat:
Visszaadták a forgalomnak a Bajza utca két kereszteződését, amelyek a Terézváros 2030 programban alakultak át, kaptak kiemelést, megkülönböztető burkolatot.
Belváros Önkormányzata kedvezményes fenyőfavásárt rendez 2024. december 21-én szombaton 8.00-tól a készlet erejéig.
Évadot zár az Internép Café, lesz minden, sőt még az is, amire nem számítanánk. Évzáró vendég-látásra készül csütörtökön az Internép, a Népszínház utca, Józsefváros, sőt tán Budapest egyik...
A Kaláka együttes lép fel december 15-én délután 3 órakor a Klauzál téri Vásárcsarnokban.

A címlapról

Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026....
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet...
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több...
Nyolcadik alkalommal is a miskolci adventi villamos lett Európa...
A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírbátor közelében lévő, 115...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A TikTok betiltása az Egyesült Államokban jelentős gazdasági hatásokat válthatna ki, amelyek több területet is érintenek.
Sajnos a jobboldali kormány is eljutott arra az alacsony szintre, amit a baloldali kormányzás során mág megtapasztaltunk: ember helyett már csak adóalanynak érezzük magunkat...
Magyarországon a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével új lehetőségek nyíltak az állampolgári ügyintézés terén.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.