Böcskei Balázst eddig leginkább politológusként ismerhette a közönség, azonban személyes érintettség okán az addiktológiával is elkezdett foglalkozni. Erről a privát szálról, valamint egy sokszor, de talán még mindig nem elégszer tárgyalt témáról, az alkoholizmusról, az oda és onnan kivezető útról beszélgettünk.

Mi a függőség, mi a rossz szokás?

Rossz szokás az, ha mondjuk, eldöntöm, hogy reggel 7-kor kelek fel, és ehhez képest rendszeresen lenyomom az órát és végigszundizom a fél nyolcig terjedő időt. Fel tudnék kelni 7-kor, de annak, hogy fél 8-kor kelek fel, nincs különösebb hatása az életemre. A függőség esetében azonban nem lehet racionálisan dönteni. A függő tudja, hogy amit tesz, az káros az egészségére, a munkájára, a kilátásaira, mégis a szer mellett dönt.
A függőség minden esetben traumatizáltság miatt alakul ki, legyen szó akár gyerekkorban egy alkoholizáló vagy egy elhanyagoló, következetlen nevelésben részesítő szülőről, később egy megrázó válásról?

Ez csak kockázati tényező. Három szempont van. Az egyik maga a szer, hogy mikor jelenik meg és melyik szer használata lesz a domináns. Aztán ott van a genetikai szempont, a tudomány szerint az esetek 30-40 százaléka vezethető erre vissza. És vannak azok is, amiket felsoroltál, így a diszfunkcionális családban való felnövés, de itt sem feltétlenül lesz mindenki szerhasználó.
Milyen személyes indíttatásod volt abban, hogy ezen a területen is elkezdj tevékenykedni? Tudni, hogy édesapád ivott. Te is elindultál ezen az úton?

Igen, én is traumatizált gyerekkorból jövök, de egészen 39 éves koromig nagyon jól megvoltam abban a tudatban, hogy egy jól funkcionáló családnak vagyok a része. Azonban egy idő után éreztem, hogy nem tudom kontrollálni az alkoholfogyasztásomat. Ez a szakasz a lamentálás szakasza, amikor segítségért még nem fordulunk, de már gondolkozunk rajta, és ez akár évekig is eltarthat. Később, amikor már segítséget kértem, még akkor is abban a tudatban éltem, hogy a családom funkcionáló, jól működő egység, az ott szerzett sérülések pedig hétköznapiak. Persze tudtam, hogy az apám alkoholista, de azt hittem, ennek hatása az én működésemre csekély. Ám ahogy haladtam előre egy önismereti folyamatban, rá kellett rájönnöm, olyan családnak vagyok a tagja, ami megtanulta évtizedeken át normalizálni azokat a konfliktusokat, bántalmazásokat, amiket a családon belül el kell viselnem. Én is a normalizálásban, tehát a „nincs itt semmi látnivaló” érzésében és gondolatában voltam éveken át.

Elérted a mélypontot?

Abban a szigorú értelemben, ahogy a mélypontot szoktuk definiálni, nem voltam mélyponton.

Akkor mondjuk el, hogyan szól a szakmai meghatározása ennek.

Én ezt inkább egy lelki pillanatként definiálnám, amikor az ember felteszi a kezét, letérdel szimbolikusan és felfele kiált, segítséget kér. Praktikusan fogalmazva, a mélypont akkor jön el, amikor olyan egzisztenciális sorsfordulat történik, ami visszafordíthatatlan következményekkel jár. Sorozatos munkahelyelvesztés, válás, a törvénnyel való összeütközés, vagy valaki olyan helyzetbe kerül, hogy a Blaha Lujza téren levetkőzve ébred, vagy elveszti a családját, vagy abszolút egészségmegromlás lép fel. Nekem a mélypont-nélküliség ellenére a felépülésben az segített, hogy olyan támogató környezetben voltam, amely erőteljesen reagált erre a helyzetre, és nem volt partner abban, hogy a függőségemet gyakorolni tudjam. Olyan helyzetbe kerültem, ahol nagyon erőteljesen, érzelmileg kellett reflektálnom arra a helyzetre, hogy az, amiben vagyok, alkoholizmus.

És mi van azzal, aki folyamatosan mélypontokat él meg, de nem változtat? Amikor nem hajlandó észrevenni, hogy egyre lejjebb csúszik?

A függőnek magának kell eljutnia oda, hogy kérje a segítséget, rábeszéléssel, nyaggatással, zsarolással ez nem fog működni. Egy társnak arra is figyelnie kell, hogy maga se essen a kényszeresség csapdájába, ne akarja a függő helyett megoldani annak konfliktusait. Bármennyire is kegyetlenül hangzik, annyit tehetünk, hogy amikor leér a társunk a mélypontra, akkor ott vagyunk mellette. Az a kulcs, hogy miként beszélünk vele. Arról kell beszélnem, hogy nekem miért fontos ő, nem a szerhasználatról. Ő, aki azt éli meg az önbántalmazás során – mert az alkoholizmus önbántalmazás azzal együtt, hogy félresikerült öngyógyítási kísérlet is –, hogy kilátástalan a helyzete, egyszer csak olyan beszélgetésben van, ahol a másik arról beszél, hogy ő egyedi vagy kivételes.
Milyen erők tartanak vissza, hogy egy család vagy egy egyén szakemberhez forduljon? Az érintetteknek milyen szégyeneket kell megvallaniuk maguknak egy ilyen odafordulás előtt?

Ha fiatalkorúakról van szó, azt látni, hogy a szülők saját szégyenüknek élik meg a gyerek függőségét. Azzal szembesül a szülő, hogy a gyerek szerhasználata a családi rendszer következménye, nem pedig a gyerek választása. A szülő meg akar maradni abban, hogy alkalmas, de ebből az lesz, hogy akár évekre is kitolódhat a segítségkérés. Létezik az „elefánt van a szobában” jelenség, amikor mindenki látja, hogy probléma van, de félrenézünk. Oda kell állni a szakember elé, és elfogadni, hogy nem jó vagy rossz szülők voltak, ők abban a helyzetben ilyenek tudtak lenni, és nem volt arra kompetenciájuk, hogyan kell funkcionálisan működni.
Mi a legnagyobb szívás a leszokásban? Sóvárgás, ürességérzés, depresszió, ingerlékenység, alvászavarok?

Mindez egyszerre. Leszokás helyett én józanság-munkának hívom a folyamatot, ahol elindul annak a megértése, hogy miért iszom, és nem az én hibám, hogy alkoholista lettem. Arról viszont már tehetek, hogy alkoholistaként fogom-e élni a további életemet. Az első időszak nagyon jó, mert ez a kihívás ideje, az ember érzi, hogy többet edz, minden másra van ideje, ilyenkor húzza ez a folyamat. De aztán eljutunk oda, hogy jönnek ugyanazok az érzések, az érzelemszabályozási problémák, az ürességérzet, de akkor már nem lehet alkoholt inni. Ezt sokan tényleg ürességként, sőt mocsárként írják le, hosszú ideig is eltarthat, és igen, ebben a szakaszban van a sóvárgás is, s nagyon gyakori a visszaesés.

Ha valaki már bekerült az alkoholizmus körébe, már soha többet nem fog tudni moderáltan inni?

Vannak viták a szakirodalomban, hogy lehetséges-e a szociális ivás ezek után. Nagyon sok függő érkezik úgy, hogy nem akar absztinens lenni, csak be akarja állítani a fogyasztását, de ennek a sikerességére nagyon kevés példát látott a szakirodalom. Az alkoholbetegség mögött már van egy agyi ráállás is, és az nehezen tűri a rekreációs ivászatot. Vannak tehát viták, hogy lehetséges-e absztinencia nélkül megszabadulni a függőségtől, de a tapasztalat az, hogy az újbóli szeszfogyasztás esetén nagyjából egy hónap alatt kialakulhat az a fogyasztási ritmus, ami a józansági munkát megelőző években is jellemző volt.

Hogyan viszonyul a magyar állam a problémához? Tudjuk, hogy nincs alkoholstratégia, az ellátórendszert illetően is sokszor észlelünk negatív vészjelzéseket.

Nincs hatályos alkoholstratégia és az addiktológiára fókuszáló állami erőforrások is szűkösek. Az látszik, hogy erről nem beszélünk, az állam ezt nem tekinti kiemelt témának. Az oktatási intézmények prevenciója nem az empátia felől közelít. Ismerjük azt, amikor a rendőr elmondja, hogy milyen következményekkel jár a kábítószer-használat, a Btk.-t megtanultatják a gyerekekkel, ennyiben ez ki is merül. Ennek okán könnyen gondolhatjuk úgy, hogy az állam elengedte a függők kezét. Van ugyan magánszektor, de az fizetős, emiatt sokan kiszorulnak a segítségnyújtásból. Ezért sokunk gyakorlata az, hogy a segítő a szociális helyzetre való tekintettel kér díjazást, én ezt a segítő szakmában egyre gyakrabban látom – nekünk kellett reflektálnuk arra a helyzetre, hogy az állam kivonult az emberek megsegítéséből.

Hány alkoholfüggőről beszélhetünk az országban?

Azt szokás mondani, hogy az egymillió alkoholista országa vagyunk. Ez a szám azokat mutatja, akik benne vannak a statisztikában, az alkohollal összefüggő betegségek miatt bekerülnek az intézményrendszerbe. Szerintem ez a szám nagyon alacsony ahhoz képest, amiről beszélünk. Én például nem lennék benne ebben az egymillióban, és az ismeretségi körömből sem nagyon lennének benne az érintettek, mivel magasan funkcionáló függők, jól működnek az életben. Az egymilliónál sokkal nagyobb tömegek vannak tehát.

Nők és férfiak aránya?​ A nőkre inkább a gyógyszerfüggőség jellemző, az alkohol a férfiak drogja, de nők körében a látencia az alkohol esetében jóval nagyobb. Ennek pedig az az oka, hogy a nőkre irányuló társadalmi sztereotípia erősebb, ezért még inkább elrejtik betegségüket.

Még több hír a Belvárosból

Hagyományos és prémium termékeket is árul a Mátyás Pékség, ami most új helyen nyitott pékséget – és itt már bruncholni is lehet.
Idén a városi zöld szigetek, oázisok lesznek a rendezvény fókuszában, összesen 42 épület lakói, 19 intézmény dolgozói és 16 kert gondozói csatlakoznak a programhoz.
Élete legalább olyan kalandos, mint művészete – írják az évfordulós rezümék. Tényleg járt Észak-Afrikában, kikötőmunkásként Hamburgban. A 120 éve, 1905. március 29-én született Rejtő Jenő nemcsak...
A Cinka Panna kert hivatalosan 2024 novemberében lett közterület, most pedig az Opre Roma! – Romahét Józsefvárosban rendezvénysorozat keretein belül utcanévtáblát is kapott.
A rendelési idő felében fogadott új betegek között az eddigieknél nagyobb számban lehetnek majd VIII. kerületen kívüli lakosok – több józsefvárosi is kárvallott lehet.
Opre roma! Látható vagy láthatatlan? – A roma identitás és önreprezentáció kihívásai című, pop-up kiállításmegnyitóval egybekötött kerekasztal-beszélgetésen régi kérdésekre, problémákra kaphattunk...
Egy egy éve indult helyi program keretében az önkormányzat támogatásával mára 83 nem magyar anyanyelvű iskolás tanulja a magyar nyelvet idegen nyelvként.
A terézvárosi rendészek éberségének és hatékony intézkedésének köszönhetően sikerült megelőzni a napokban, hogy a Liszt Ferenc tér egyik éttermében kitütött tűz tovább terjedjen, jelentős kárt,...
Ma este újra fellép a Zsírban a rádzsasztáni cigány népzenét játszó Dil Mastana zenekar – egy élmény!
Három polgárőrszervezet van alakulóban Józsefvárosban, az év végére talán mindhárommal találkozhatunk az utcán is.
Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerület Önkormányzata – az elmúlt évek gyakorlata alapján – a lakosság részére VESZÉLYESHULLADÉK-GYŰJTŐ AKCIÓT szervez.
Évek óta szerveznek egészségnapot a Deák Diák iskolában. Az iskola vezetésének törekvése, hogy ráirányítsa a családok figyelmét az egészséges életmód fontosságára. A március végi nagyszabású...
A Dohány utca belső-erzsébetvárosi részén áthaladó trolibuszok útvonalának akadálymentesítéséről.
Április 23-án (szerdán) nem fogad ügyfeleket a terézvárosi polgármesteri hivatal.
Az átfogó akcióban 4 körözött személyt fogtak el. A jegyellenőrök és a rendőrök 8 járat több mint 50 ezer utasát ellenőrizték márciusban – írja lapunkhoz eljuttatott közleményében a Budapesti...
Április 8-án, a Nemzetközi Roma Napon Oláh József Pöli helyi képviselő (Közösen Józsefvárosért), egyenlőségi tanácsnok, a Méltóságot a Romáknak mozgalom alapítója mondta el gondolatait a jelenlegi...
Készüljünk együtt a húsvétra – várunk benneteket április 17-én, csütörtökön 16 órától a Klauzál térre!
Tovább tart a zaj, a por – hivatalos a hír, hogy csúszik a bontás a Pázmány Campus beruházáson, tudta meg Rádai Dániel alpolgármester.

A címlapról

A Hetek hetilap húsvéti számában interjút közöl Németh Sándor...
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog,...
2025. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó...
A márciusi vasúti menetrendi adatokat a korábban beszerzett korszerű...
Kedden éjfélkor jár le a gépjárműadó befizetésének határideje, a...
Április 15-étől megkezdődik a VOKS 2025 országos véleménynyilvánító...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.