Lakástulajdonosként mit szólna, ha elégedetlen lenne a társasházkezelővel vagy a közös képviselővel, de nem tudná akár 10 évig sem leváltatni? A Corvin sétányon több új építésű társasházban is ez történt az elmúlt években – de mivel a lakók aláírták a konstrukciót, nem volt mit tenni.
„Full service-t kap bárki, aki a Cordiánál lakást vesz” – ezt Görög Áron, a Cordia értékesítési igazgatója nyilatkozta egy 2022. novemberi interjúban. Az értékesítési igazgató akkor elmondta, a Cordia büszke rá, hogy lakóingatlan-fejlesztő cégként széles körű szolgáltatáspalettával rendelkezik, itthon egyedüliként. „Megveszünk egy telket, megtervezzük rá a házat, megépítjük, értékesítjük, de nálunk messze nem ér még itt véget a történet, ha valaki nálunk szeretne lakásba befektetni, tudjuk vállalni a lakás menedzsmentjét, bútorozását, bérbeadását, és jelen vagyunk szinte mindegyik házunkban társasházkezelőként is.”
BAJOK AZ ENGEDÉLY KÖRÜL
A fent említett interjú pont abban az évben készült, amikor tizennyolc év után a Cordia pontot tett a hajdan még Corvin–Szigony sétány néven indult józsefvárosi rehabilitációs program végére. A cégcsoport a terület legnagyobb, két ütemben összesen 558 lakással tervezett Grand Corvin épületegyüttes második részét adta át 2022-ben a Corvin sétányon, ezzel zárva a gigaprojektet.
Most, két évvel később ismét fókuszba került az óriás ingatlanfejlesztő vállalat: a Telex írt róla, hogy eltiltási botrányba keveredett a Cordia egyik alcége, a Cordia FM társasházkezelő. Először 2022 májusában vonták vissza a Cordia FM társasházkezelői engedélyét, miután többszöri felszólításra sem küldött vissza elektronikusan egy lapot kitöltve a kormányhivatalnak. Innentől hivatalosan nem is láthatta volna el a társasházkezelést, de ezt nem kommunikálta azonnal a lakástulajdonosok felé.
A lakók szerint a Cordia cége is a kikukázandó lomok közé tartozik
2023 márciusában lakók egy csoportja le akarta váltani a Cordia FM-et az engedély megvonására hivatkozva. Sajtóinformációk szerint a Cordia FM egyik munkatársa ezt követően elérte, hogy visszavonják az üzemeltetési eltiltást. A Cordia erre lapunknak csak annyit reagált: ügyfélfogadási időben a kormányhivatali eljárásrend alapján került sor nyilatkozattételre az ügyben. Viszont az új engedély sem tartott sokáig: néhány tulajdonos bíróságon megtámadta az eltiltás visszavonását, így a Cordia FM ismét engedély nélkül kezelte a társasházakat egészen idén március 16-ig (jelenleg ismét érvényes engedéllyel működik a cég).
Az eltiltási botránnyal viszont felszínre került egy érdekes jelenség, amit a Cordia extra szolgáltatásként aposztrofál (ahogyan az a cikk elején említett interjúból is kiderül), hogy „nem engedi el társasházai kezét” a lakások értékesítésével, hanem még évekig ellátja a társasházkezelést és a közös képviseleti munkákat.
JOGILAG RENDBEN VAN
Ezekre a szolgáltatásokra mindenképpen szükség lenne, ugyanis a társasházi törvény szerint a hatlakásosnál nagyobb társasházakban kötelező a közös képviselet, mellé pedig a lakók társasházkezelőt is fogadhatnak, aki azért felel, hogy minden rendben legyen az épület közös részein: megfelelően működjenek az ajtók, garázskapuk, a lift stb., és a takarítás is megtörténjen.
A Cordia viszont monopolhelyzetbe hozta a saját cégét, sokszor akár 10 éves időtávra.
Mielőtt a Cordia eladta a házaiban a lakásokat, azok egyedüli tulajdonosaként beleírta az alapító okiratba, valamint a szervezeti és működési szabályzatba, hogy akár a következő öt- vagy tízéves időszakban a Cordia FM lesz a társasházkezelő, és a közös képviseletet is ők látják el, ezzel megkötve a tulajdonosok kezét.
Még az eltiltási ügy kapcsán néhány lakástulajdonos megkereste a VIII. kerületi önkormányzatot is, így mi is érdeklődtünk jogi kérdésekben. Arra a kérdésre, hogy szabályos-e, ha egy társasházban ugyanaz a cég látja el a házkezelési feladatokat és a közös képviseletet, a hivataltól azt a választ kaptuk, hogy a társasházi törvény éles különbséget tesz a közös képviseleti tevékenység keretében elvégzendő feladatok és a társasházkezelés közt, azonban azt nem tiltja, hogy a két tevékenységet ugyanazon cég lássa el.
Kikértük a Magyar Ingatlanszövetség egyik elnökségi tagjának véleményét is. Beák Attila azt mondta, eddigi munkája során még nem hallott hasonlót sem. Véleménye szerint,
amennyiben a tulajdonosok a szerződés megkötésekor tisztában voltak vele, hogy bizonyos szolgáltatásokra évekig nem versenyeztethetnek cégeket, úgy jogilag nem kifogásolható, de etikusnak sem nevezhető a helyzet.
A 10 ÉVES MEGKÖTÉS UTÁN SEM KÖNNYŰ VÁLTANI
E-mailben megkerestük néhány kérdéssel a Cordiát is. Válaszlevelükben úgy fogalmaztak, a Cordia nem profitszempontok alapján, nyereség elérése céljából hozta létre a Cordia FM Kft.-t, hanem azért, hogy olyan kiegészítő szolgáltatást nyújthasson a vevők számára, melynek keretében a Cordia által épített lakóházakat egységes szempontok alapján, színvonalasan lehessen üzemeltetni és karbantartani. Arról, hogy a Cordia FM látja el a társasházkezelési és a közös képviseleti feladatokat is, a tulajdonosok az adásvételi szerződés megkötésekor tájékoztatást kaptak, ennek ismeretében vásárolták meg az ingatlanokat.
Az eltiltási huzavona alatt a Corvin sétányon több újonnan épült cordiás társasház átszerződött a Cordia Házak Kft.-hez (ami szintén a nagyvállalat alcége), vagy automatikusan átvették a Cordia FM-től a házkezelési feladatokat. Az elsők között épült City Garden társasház néhány tulajdonosa is elégedetlen a Cordia FM-mel, itt már a 10 éves szerződés lejárt, így elméletben leváltható a cég, de még ha találnak is alternatívát a Cordia FM helyett, a tulajdoni hányaddal rendelkezők többségénék meg kellene szavazni a váltást. A Cordia viszont több mint 20 százalék tulajdonrésszel rendelkezik (több társasházban is), ezért ezt nehéz megugrani, főleg úgy, hogy általában a tulajdonosok 3-4 százaléka jelenik meg a közgyűléseken.