Nagy erőkkel készül a Józsefvárosi Múzeum november 27-én 17 órakor debütáló állandó kiállítása. A tárgyak még nincsenek a helyükön, de az installációk épülnek és a falakon már láthatók a grafikák. Tamás István igazgatóval beszélgettünk az első tárlatról és arról, hogyan állt össze a gyűjtemény.

Hosszú út vezetett a megnyitóig.

Az elmúlt két évben építkeztünk, és nem csak fizikai értelemben. Építenünk kellett egy csapatot, épült a gyűjtemény, a programok, és be kellett indítani a kommunikációs csatornáinkat. A két év alatt összegyűjtött több ezer tárgyból most pedig bemutatunk egy viszonylag nagyobb merítést.

Hogyan zajlik a gyűjtés?

Közösségi alapon gyűjtünk, tehát lakossági ajándékozásokon keresztül. Különböző kampányok keretében kértük fel a lakosságot arra, hogy járuljanak hozzá tárgyi anyaggal, dokumentumokkal, fotókkal, bármilyen Józsefvároshoz kapcsolódó emlékkel a gyűjtéshez, és ez azóta is zajlik.

Elég gyakori, hogy valaki kopogtat vagy telefonál,

hogy felajánlást szeretne tenni, rendszeres ajándékozóink is lettek. Nem húztunk képzeletbeli küszöböt a tárgyak milyensége kapcsán, egy kikötés van: valahogy kapcsolódjon Józsefvároshoz.

Bevett gyakorlata a múzeumoknak, hogy bevonják a lakosságot a gyűjtésbe?

Ha felidézzük a 70-es évek panelépítési programját, Óbudán a szanálások idején bizony a múzeum beállt ebbe a mentőmunkába, tehát sok évtizedes hagyománya van. Ez egyfajta néprajzos hozzáállás is, hiszen a néprajzkutatók is a tárgyi kultúra darabjait igyekeztek megmenteni, összegyűjteni. Józsefvárosból hiányzott egy helytörténettel foglalkozó intézmény, így adta magát, hogy mozgósítsuk és bevonjuk a közösséget. Még így is meglepően sok tárgyi emlék lehet szekrények, padlások, pincék mélyén.

Volt, hogy vissza kellett valakit utasítani?

A kiállításba csak szűk válogatás tud bekerülni a gyűjteményből, hiszen az mindig a sokszorosa annak, ami elfér a kiállítótérben. Nem jellemző, hogy visszautasítottunk volna dolgokat. Egy esetben pesterzsébeti illetőségű családi dokumentumok, fotók érkeztek be. A kolléganőm akkor felhívta a Pesterzsébeti Múzeum kollégáit, akik viszont boldogan fogadták az anyagot.

Mi került az állandó kiállításba, milyen programok társulnak hozzá?

Majdnem

40 témát érintenek

azok a tárgyak, amiket a kurátor kollégáim kiválogattak a kiállításra. Vannak apróbb objektumok, érmék, papírok, számlák, és vannak egészen nagyok is. Az egyik legnagyobb tárgy a Thék Endre bútorgyárában gyártott szekrényekhez nagyon hasonló darab, ezt egy Tavaszmező utcai, bontásra ítélt házból mentettük. A kiállítás része lesz még Psota Irén lakóházának bejárati kapuja és egy kerületi maratonfutó vendéglős serlegét is meg lehet nézni. Lesznek kurátori tárlatvezetések, és szeretnénk ismeretterjesztő előadás-sorozatot csinálni olyan populárisabb témákról, mint például a Corvin Áruház története. Múzeumpedagógiai foglalkozásokat is indítanánk a kiállításhoz, a téli szezonban pedig filmklub is lesz.

Könnyebben bevonzhatók az emberek így, hogy részt vettek a tárlat kialakításában?

Határozottan. Egy kicsit a sajátjának érezheti az ajándékozó a gyűjteményt, az intézményt és a tárlatot is. Ez nagyon jó módja az erre nyitott lakosság elkötelezésére a múzeum mellett.
Az ajándékozáson túl hogyan lehet a helyieket bekötni a múzeum vérkeringésébe?

A következő lépcső az, amikor a helyiek konkrét javaslatokkal élhetnek a múzeum tartalmának, programjának kialakításában. Itt még nem tartunk, először szeretnénk mutatni valamit – ez most az állandó kiállítás lesz –, hogy tudjanak véleményt alkotni. Azután szeretnénk átengedni akár a programstruktúránkkal, akár a gyűjtemény alakításával, kiállítási tematikáinkkal kapcsolatos döntéseket a lakosságnak.

Az állandó kiállításba be nem került tárgyak később helyet kaphatnak?

Lesz olyan tárgy, ami a mi itteni működésünk alatt nem fog bekerülni a kiállítás anyagába, ez viszont nem jelenti azt, hogy ne lenne fontos. Nagy kérdés, hogy a gyűjteményt, ami a raktárakban van és nem látható, hogyan lehet mégis helyzetbe hozni? Közgyűjteményt építünk, ami azt jelenti, hogy az a közé, közösségé, és nekünk minden erőnkkel arra kell törekednünk, hogy ha nem is kiállításban, de meg tudjuk mutatni az anyagot, amink van. Erre a digitalizálás lehet egyfajta válasz.

Kik lesznek a visszatérő látogatók?

Sok múzeum belecsúszik abba a hibába, hogy olyan tudományos nyelven szól, olyan akadémiai tartalmakat készít, amik nem mindenki számára érthetők.

Nálunk nincs semmiféle elitizmus

a három állandó programunkban. Családfakutató kurzusunk például annak is érthető információkkal és segítséggel szolgál, aki soha nem foglalkozott ilyesmivel. Az irodalmi horgolókör a szépirodalom köré épít, de közben van benne alkotás, helytörténeti fókusz és közös beszélgetés is. Az akvarellfestő workshopon minden alkalommal egy-egy kerületi helyszínt festenek meg a látogatók, itt sok a visszatérő, aki minden alkalomra eljön, kellett is indítani egy második alkalmat minden hónapban.

Aki látott gyerekkorában jó múzeumot, és megmaradt benne élményként, abban valahogy kódolódott az érdeklődés a muzeális intézmények iránt. Vannak hiedelmek akörül, hogy milyenek a múzeumok és a múzeumlátogatói szokások. Szeretünk olyan nagy általános igazságokat mondani, hogy az emberek ma már nem olvasnak, én viszont erősen hiszem, hogy olvasnak és járnak múzeumba a fiatalok is. Alapvetésünk, hogy kiépüljön egy visszatérő látogatói bázis, a múzeum pedig otthonul szolgáljon a közösségeknek.

Mik a távlati tervek?

Az állandó kiállítás 3-4 évig látogatható lesz. Az építkezés évei után most jön a működtetés, hasznosítás és szolgáltatás. Természetesen a kutatások és a gyűjteményezés is folytatódik tovább.

A helytörténeti kutatásban a 100 százalékhoz viszonyítva 2-3 százaléknál tartunk.

A nagy történelmi események mellett olyan kisebb mikrotörténetek is vannak, amikről még senki nem publikált, amik arra várnak, hogy rekonstruáljuk. Továbbra is várjuk szeretettel a Józsefvároshoz kötődő tárgyi emlékeket.

Még több hír a Belvárosból

Január végén elkezdődnek a Kiss József utca Rákóczi út és Szilágyi utca közötti szakaszának fásítási munkálatai. A munkálatok várhatóan április közepéig tartanak majd. Módosul a parkolás.
Jelentős változás előtt áll a magyar közigazgatás: január 16-tól az Ügyfélkapu szolgáltatás átáll egy biztonságosabb belépési rendszerre. Az állampolgároknak két lehetőségük lesz: választhatják az...
Kevés romantikusabb dolgot tudok elképzelni, mint kézen fogva korcsolyázni a hóesésben. Hó az egyelőre nem lesz, de jégpálya még van. Szóval aki randihelyszínt keres vagy családi programban...
A Józsefváros Újság olvasói minden lapszámban találkozhatnak a Corvin mozi és a környezetében élők történeteivel, filmes és mozis legendákkal, anekdotákkal. Sőt, feladványokkal is készülünk,...
Hány fát ültetett tavaly a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ, és mik az idei tervek?
A Milestone Intézet a 2025-2026-os tanévre megnyitja a jelentkezést a Bridge-ösztöndíjára, amelyre olyan tehetségek jelentkezését várjuk, akik roma származásukból vagy szociális helyzetükből adódóan...
A Zsidó Művészeti Napok szervezésében az Akácfa utcai Mazel Tov házban nyitotta meg előadássorozatát a Balagan Irodalmi Szalon. A rendezvényeket Erzsébetváros Önkormányzata támogatja, a jelenlegi...
A II. János Pál pápa téri Erkel Színház üzemeltetését átadta a Magyar Állami Operaház. Sajtóértesülések szerint az új zenés-táncos teátrumot Cseke Péter és Szente Vajk vezetik majd.
A Budapesti Közlekedési Központ több jegy- és bérlettípust is kivezet. Egyszerűsödik a kínálat, de változások vannak a MOL Bubinál is.
Innentől indul az az 1-1,5 hónapos időszak, ami alatt a budapesti 5-600 ezer fából először utcalakó, majd tüzelőanyag lesz.
Az utóbbi napok télies, ködös, olykor havas, nemritkán 0 fok alatti hőmérsékletét esővel, széllel érkezve hétfőn felváltja egy jóval melegebb időjárás. A télikabátok egy időre a háttérbe szorulnak,...
A Közkincs újabb állomásán közösen lehet alkotni, gondolkodni, enni, azaz közösségben lehet lenni a Stereo Művházban.
Ötven-hatvan év fölött sokan eltűnődnek azon: hogyan lehet majd méltósággal megélni az időskort, derűsen tölteni a nyugdíjas éveket. Sokat tanulhatunk erről a kerületi idősek klubjainak tagjaitól,...
Sok megkeresés érkezett hozzánk az ajándékutalványokkal kapcsolatban, ezért a legfontosabb kérdéseket összegyűjtöttük és az egyszerűbb eligazodás érdekében egyben adjuk meg a vonatkozó válaszokat:
Visszaadták a forgalomnak a Bajza utca két kereszteződését, amelyek a Terézváros 2030 programban alakultak át, kaptak kiemelést, megkülönböztető burkolatot.
Belváros Önkormányzata kedvezményes fenyőfavásárt rendez 2024. december 21-én szombaton 8.00-tól a készlet erejéig.
Évadot zár az Internép Café, lesz minden, sőt még az is, amire nem számítanánk. Évzáró vendég-látásra készül csütörtökön az Internép, a Népszínház utca, Józsefváros, sőt tán Budapest egyik...
A Kaláka együttes lép fel december 15-én délután 3 órakor a Klauzál téri Vásárcsarnokban.

A címlapról

Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026....
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet...
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több...
Nyolcadik alkalommal is a miskolci adventi villamos lett Európa...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A TikTok betiltása az Egyesült Államokban jelentős gazdasági hatásokat válthatna ki, amelyek több területet is érintenek.
Sajnos a jobboldali kormány is eljutott arra az alacsony szintre, amit a baloldali kormányzás során mág megtapasztaltunk: ember helyett már csak adóalanynak érezzük magunkat...
Magyarországon a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével új lehetőségek nyíltak az állampolgári ügyintézés terén.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.