Néhány napig szerkesztőségünk vendége volt az újságírás, a média világa iránt érdeklődő, amerikai–magyar Török Nóra. A 17 éves nagykamasz kint született, de a rokoni szálak, az étel és a nyelv ide is köti. Benyomásairól, a városok közötti különbségekről kérdeztük.
Mi köt téged Magyarországhoz?
Jelenleg New Yorkban, Manhattanben élek, Bronxban járok középiskolába, és nyaranta jövök Budapestre. Idén egy hónapot töltök itt. Anyukám Kecskeméten, apukám New Yorkban született, szülei magyar bevándorlók voltak. Szüleim Budapesten találkoztak, majd néhány évvel később New Yorkba költöztek, ott született a nővérem és én is. Otthon csak magyarul beszéltünk. Annak ellenére, hogy nem voltunk egész évben Magyarországon, mégis Minimaxot és más magyar tévéműsorokat néztem, magyar zenét hallgattam. Mielőtt iskolába mentem,
még mindig nem tudtam angolul,
annak ellenére, hogy Amerikában születtem. Minden évben visszajövünk Budapestre, hogy meglátogassuk a családomat. Magyarországot a második otthonomnak tekintem. Van néhány magyar barátom, anyukám barátainak a gyerekei. Nem beszélek magyarul tökéletesen, de gyakorlom a nyelvet.
Milyen különbségeket veszel észre Budapest és New York között?
Szerintem New Yorkban kevésbé van meg a helyiek között a közös kultúra. Budapesten sokkal több a morcos ember; amikor anyukám vezet, akkor vannak bácsik, akik kiabálnak, hogy mit csinálsz, kurva anyád! Előfordul ilyen New Yorkban is, persze, de sokkal ritkábban, mint itt. New York City rengeteg bevándorlóból áll, akik a világ minden tájáról érkeznek. Sokféle kultúra van jelen, de kisebb csoportokban, kisebb közösségekben. Kevésbé egységes Magyarországhoz képest – például
nincs olyan, hogy amerikai népviselet.
Egyesek inkább Puerto Ricó-iak vagy kínaiak, nem amerikaiként gondolnak magukra. Itt mindenki azt mondja, magyar vagyok. Budapesten és New Yorkban is nagyra értékelik a kultúrát és az örökséget. A magyar ételek egyedi konyhát jelentenek, míg New Yorkban nincs tipikusan amerikainak nevezhető étel. Kisebb közösségeknek viszont vannak sajátos ételei, például Harlemben van amerikai soul food, ez a fekete közösségekből származik. Talán a hamburger tipikusan amerikai.
Mivel Magyarország sokkal régebbi nemzet, mint az Egyesült Államok, szerintem itt nagyobb hangsúlyt kap az ország történelme, míg New Yorkban mindenki nagyon a modernizációra vagy a saját örökségére, javaira koncentrál. Úgy gondolom, hogy a magyarok nagyobb nemzeti büszkeséggel viseltetnek az olyan dolgok iránt, mint a sport, az olimpia, mint a legtöbb New York-i – az amerikaiak inkább az egyéni sportolókra koncentrálnak. Például Simone Biles népszerű, sikereit sokan követik, de a kevésbé népszerű sportok érmeseiről nem beszélnek annyit. Magyarország kevesebb érmet nyer, jobban tudják a nyerteseket névről és beszélnek is az eredményekről. Csak New York City lakossága körülbelül annyi, mint egész Magyarországé.
Az élet New Yorkban sokkal pörgősebb,
a gyalogosok a piros lámpánál is átmennek, nem várják ki a zöldet. Bár a város igyekszik szigorúbban betartatni a szabályokat, nagyon gyakori, hogy nem fizetsz a metróért, míg Budapesten mindig van valaki, aki ellenőrzi, hogy beolvastad-e a jegyed. Sokkal tisztábbak is az itteni metrók.
Szerintem az amerikaiak sokkal anyagiasabbak. Érdekes még, hogy a magyar szupermarketek sokkal szigorúbban próbálják megakadályozni a lopást. Az amerikaiak között általánosan elterjedt sztereotípia, hogy a New York-iak gonoszok és kemények. Szerintem inkább arról van szó, hogy a New York-iak
hajlamosak csak a saját dolgukkal törődni.
Ott sokkal többen vannak, akik bátran kifejezik magukat külsejükkel, öltözködésükkel, simán látunk a metrón férfiakat crop topot viselni, ez teljesen normális. Többféleképpen öltöznek ott. Emellett New Yorkban van egy hatalmas celebkultúra, amit Budapesten nem annyira veszek észre. A főiskolai jelentkezési folyamat Amerikában őrületes. Ismerek olyanokat, akik 25 főiskolára, egyetemre jelentkeztek, és mindenkinek annyi esszét meg is kell írnia – ez olyan furcsa. Magyarország tisztább, viszont sokkal több a morcos ember.
Mit szeretsz itt és mit szeretsz ott?
Az újságok jobban bírálhatják a kormányt New Yorkban, mint itt, ez jobb. A kaja viszont itt jobb, és jó az itteni családtagokkal is találkozni. Néha nehéz egyensúlyozni a két identitás között, mert nem tudom, hogy amerikai vagyok, vagy magyar vagyok – azt hiszem, mindkettő. Az biztos, hogy minden évben szívesen térek ide vissza.