Néhány napig szerkesztőségünk vendége volt az újságírás, a média világa iránt érdeklődő, amerikai–magyar Török Nóra. A 17 éves nagykamasz kint született, de a rokoni szálak, az étel és a nyelv ide is köti. Benyomásairól, a városok közötti különbségekről kérdeztük.

Mi köt téged Magyarországhoz?

Jelenleg New Yorkban, Manhattanben élek, Bronxban járok középiskolába, és nyaranta jövök Budapestre. Idén egy hónapot töltök itt. Anyukám Kecskeméten, apukám New Yorkban született, szülei magyar bevándorlók voltak. Szüleim Budapesten találkoztak, majd néhány évvel később New Yorkba költöztek, ott született a nővérem és én is. Otthon csak magyarul beszéltünk. Annak ellenére, hogy nem voltunk egész évben Magyarországon, mégis Minimaxot és más magyar tévéműsorokat néztem, magyar zenét hallgattam. Mielőtt iskolába mentem,

még mindig nem tudtam angolul,

annak ellenére, hogy Amerikában születtem. Minden évben visszajövünk Budapestre, hogy meglátogassuk a családomat. Magyarországot a második otthonomnak tekintem. Van néhány magyar barátom, anyukám barátainak a gyerekei. Nem beszélek magyarul tökéletesen, de gyakorlom a nyelvet.

Milyen különbségeket veszel észre Budapest és New York között?

Szerintem New Yorkban kevésbé van meg a helyiek között a közös kultúra. Budapesten sokkal több a morcos ember; amikor anyukám vezet, akkor vannak bácsik, akik kiabálnak, hogy mit csinálsz, kurva anyád! Előfordul ilyen New Yorkban is, persze, de sokkal ritkábban, mint itt. New York City rengeteg bevándorlóból áll, akik a világ minden tájáról érkeznek. Sokféle kultúra van jelen, de kisebb csoportokban, kisebb közösségekben. Kevésbé egységes Magyarországhoz képest – például

nincs olyan, hogy amerikai népviselet.

Egyesek inkább Puerto Ricó-iak vagy kínaiak, nem amerikaiként gondolnak magukra. Itt mindenki azt mondja, magyar vagyok. Budapesten és New Yorkban is nagyra értékelik a kultúrát és az örökséget. A magyar ételek egyedi konyhát jelentenek, míg New Yorkban nincs tipikusan amerikainak nevezhető étel. Kisebb közösségeknek viszont vannak sajátos ételei, például Harlemben van amerikai soul food, ez a fekete közösségekből származik. Talán a hamburger tipikusan amerikai.

Mivel Magyarország sokkal régebbi nemzet, mint az Egyesült Államok, szerintem itt nagyobb hangsúlyt kap az ország történelme, míg New Yorkban mindenki nagyon a modernizációra vagy a saját örökségére, javaira koncentrál. Úgy gondolom, hogy a magyarok nagyobb nemzeti büszkeséggel viseltetnek az olyan dolgok iránt, mint a sport, az olimpia, mint a legtöbb New York-i – az amerikaiak inkább az egyéni sportolókra koncentrálnak. Például Simone Biles népszerű, sikereit sokan követik, de a kevésbé népszerű sportok érmeseiről nem beszélnek annyit. Magyarország kevesebb érmet nyer, jobban tudják a nyerteseket névről és beszélnek is az eredményekről. Csak New York City lakossága körülbelül annyi, mint egész Magyarországé.

Az élet New Yorkban sokkal pörgősebb,

a gyalogosok a piros lámpánál is átmennek, nem várják ki a zöldet. Bár a város igyekszik szigorúbban betartatni a szabályokat, nagyon gyakori, hogy nem fizetsz a metróért, míg Budapesten mindig van valaki, aki ellenőrzi, hogy beolvastad-e a jegyed. Sokkal tisztábbak is az itteni metrók.

Szerintem az amerikaiak sokkal anyagiasabbak. Érdekes még, hogy a magyar szupermarketek sokkal szigorúbban próbálják megakadályozni a lopást. Az amerikaiak között általánosan elterjedt sztereotípia, hogy a New York-iak gonoszok és kemények. Szerintem inkább arról van szó, hogy a New York-iak

hajlamosak csak a saját dolgukkal törődni.

Ott sokkal többen vannak, akik bátran kifejezik magukat külsejükkel, öltözködésükkel, simán látunk a metrón férfiakat crop topot viselni, ez teljesen normális. Többféleképpen öltöznek ott. Emellett New Yorkban van egy hatalmas celebkultúra, amit Budapesten nem annyira veszek észre. A főiskolai jelentkezési folyamat Amerikában őrületes. Ismerek olyanokat, akik 25 főiskolára, egyetemre jelentkeztek, és mindenkinek annyi esszét meg is kell írnia – ez olyan furcsa. Magyarország tisztább, viszont sokkal több a morcos ember.

Mit szeretsz itt és mit szeretsz ott?

Az újságok jobban bírálhatják a kormányt New Yorkban, mint itt, ez jobb. A kaja viszont itt jobb, és jó az itteni családtagokkal is találkozni. Néha nehéz egyensúlyozni a két identitás között, mert nem tudom, hogy amerikai vagyok, vagy magyar vagyok – azt hiszem, mindkettő. Az biztos, hogy minden évben szívesen térek ide vissza.

Még több hír a Belvárosból

Január végén elkezdődnek a Kiss József utca Rákóczi út és Szilágyi utca közötti szakaszának fásítási munkálatai. A munkálatok várhatóan április közepéig tartanak majd. Módosul a parkolás.
Jelentős változás előtt áll a magyar közigazgatás: január 16-tól az Ügyfélkapu szolgáltatás átáll egy biztonságosabb belépési rendszerre. Az állampolgároknak két lehetőségük lesz: választhatják az...
Kevés romantikusabb dolgot tudok elképzelni, mint kézen fogva korcsolyázni a hóesésben. Hó az egyelőre nem lesz, de jégpálya még van. Szóval aki randihelyszínt keres vagy családi programban...
A Józsefváros Újság olvasói minden lapszámban találkozhatnak a Corvin mozi és a környezetében élők történeteivel, filmes és mozis legendákkal, anekdotákkal. Sőt, feladványokkal is készülünk,...
Hány fát ültetett tavaly a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ, és mik az idei tervek?
A Milestone Intézet a 2025-2026-os tanévre megnyitja a jelentkezést a Bridge-ösztöndíjára, amelyre olyan tehetségek jelentkezését várjuk, akik roma származásukból vagy szociális helyzetükből adódóan...
A Zsidó Művészeti Napok szervezésében az Akácfa utcai Mazel Tov házban nyitotta meg előadássorozatát a Balagan Irodalmi Szalon. A rendezvényeket Erzsébetváros Önkormányzata támogatja, a jelenlegi...
A II. János Pál pápa téri Erkel Színház üzemeltetését átadta a Magyar Állami Operaház. Sajtóértesülések szerint az új zenés-táncos teátrumot Cseke Péter és Szente Vajk vezetik majd.
A Budapesti Közlekedési Központ több jegy- és bérlettípust is kivezet. Egyszerűsödik a kínálat, de változások vannak a MOL Bubinál is.
Innentől indul az az 1-1,5 hónapos időszak, ami alatt a budapesti 5-600 ezer fából először utcalakó, majd tüzelőanyag lesz.
Az utóbbi napok télies, ködös, olykor havas, nemritkán 0 fok alatti hőmérsékletét esővel, széllel érkezve hétfőn felváltja egy jóval melegebb időjárás. A télikabátok egy időre a háttérbe szorulnak,...
A Közkincs újabb állomásán közösen lehet alkotni, gondolkodni, enni, azaz közösségben lehet lenni a Stereo Művházban.
Ötven-hatvan év fölött sokan eltűnődnek azon: hogyan lehet majd méltósággal megélni az időskort, derűsen tölteni a nyugdíjas éveket. Sokat tanulhatunk erről a kerületi idősek klubjainak tagjaitól,...
Sok megkeresés érkezett hozzánk az ajándékutalványokkal kapcsolatban, ezért a legfontosabb kérdéseket összegyűjtöttük és az egyszerűbb eligazodás érdekében egyben adjuk meg a vonatkozó válaszokat:
Visszaadták a forgalomnak a Bajza utca két kereszteződését, amelyek a Terézváros 2030 programban alakultak át, kaptak kiemelést, megkülönböztető burkolatot.
Belváros Önkormányzata kedvezményes fenyőfavásárt rendez 2024. december 21-én szombaton 8.00-tól a készlet erejéig.
Évadot zár az Internép Café, lesz minden, sőt még az is, amire nem számítanánk. Évzáró vendég-látásra készül csütörtökön az Internép, a Népszínház utca, Józsefváros, sőt tán Budapest egyik...
A Kaláka együttes lép fel december 15-én délután 3 órakor a Klauzál téri Vásárcsarnokban.

A címlapról

Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026....
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet...
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több...
Nyolcadik alkalommal is a miskolci adventi villamos lett Európa...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A TikTok betiltása az Egyesült Államokban jelentős gazdasági hatásokat válthatna ki, amelyek több területet is érintenek.
Sajnos a jobboldali kormány is eljutott arra az alacsony szintre, amit a baloldali kormányzás során mág megtapasztaltunk: ember helyett már csak adóalanynak érezzük magunkat...
Magyarországon a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével új lehetőségek nyíltak az állampolgári ügyintézés terén.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.