Néhány napig szerkesztőségünk vendége volt az újságírás, a média világa iránt érdeklődő, amerikai–magyar Török Nóra. A 17 éves nagykamasz kint született, de a rokoni szálak, az étel és a nyelv ide is köti. Benyomásairól, a városok közötti különbségekről kérdeztük.

Mi köt téged Magyarországhoz?

Jelenleg New Yorkban, Manhattanben élek, Bronxban járok középiskolába, és nyaranta jövök Budapestre. Idén egy hónapot töltök itt. Anyukám Kecskeméten, apukám New Yorkban született, szülei magyar bevándorlók voltak. Szüleim Budapesten találkoztak, majd néhány évvel később New Yorkba költöztek, ott született a nővérem és én is. Otthon csak magyarul beszéltünk. Annak ellenére, hogy nem voltunk egész évben Magyarországon, mégis Minimaxot és más magyar tévéműsorokat néztem, magyar zenét hallgattam. Mielőtt iskolába mentem,

még mindig nem tudtam angolul,

annak ellenére, hogy Amerikában születtem. Minden évben visszajövünk Budapestre, hogy meglátogassuk a családomat. Magyarországot a második otthonomnak tekintem. Van néhány magyar barátom, anyukám barátainak a gyerekei. Nem beszélek magyarul tökéletesen, de gyakorlom a nyelvet.

Milyen különbségeket veszel észre Budapest és New York között?

Szerintem New Yorkban kevésbé van meg a helyiek között a közös kultúra. Budapesten sokkal több a morcos ember; amikor anyukám vezet, akkor vannak bácsik, akik kiabálnak, hogy mit csinálsz, kurva anyád! Előfordul ilyen New Yorkban is, persze, de sokkal ritkábban, mint itt. New York City rengeteg bevándorlóból áll, akik a világ minden tájáról érkeznek. Sokféle kultúra van jelen, de kisebb csoportokban, kisebb közösségekben. Kevésbé egységes Magyarországhoz képest – például

nincs olyan, hogy amerikai népviselet.

Egyesek inkább Puerto Ricó-iak vagy kínaiak, nem amerikaiként gondolnak magukra. Itt mindenki azt mondja, magyar vagyok. Budapesten és New Yorkban is nagyra értékelik a kultúrát és az örökséget. A magyar ételek egyedi konyhát jelentenek, míg New Yorkban nincs tipikusan amerikainak nevezhető étel. Kisebb közösségeknek viszont vannak sajátos ételei, például Harlemben van amerikai soul food, ez a fekete közösségekből származik. Talán a hamburger tipikusan amerikai.

Mivel Magyarország sokkal régebbi nemzet, mint az Egyesült Államok, szerintem itt nagyobb hangsúlyt kap az ország történelme, míg New Yorkban mindenki nagyon a modernizációra vagy a saját örökségére, javaira koncentrál. Úgy gondolom, hogy a magyarok nagyobb nemzeti büszkeséggel viseltetnek az olyan dolgok iránt, mint a sport, az olimpia, mint a legtöbb New York-i – az amerikaiak inkább az egyéni sportolókra koncentrálnak. Például Simone Biles népszerű, sikereit sokan követik, de a kevésbé népszerű sportok érmeseiről nem beszélnek annyit. Magyarország kevesebb érmet nyer, jobban tudják a nyerteseket névről és beszélnek is az eredményekről. Csak New York City lakossága körülbelül annyi, mint egész Magyarországé.

Az élet New Yorkban sokkal pörgősebb,

a gyalogosok a piros lámpánál is átmennek, nem várják ki a zöldet. Bár a város igyekszik szigorúbban betartatni a szabályokat, nagyon gyakori, hogy nem fizetsz a metróért, míg Budapesten mindig van valaki, aki ellenőrzi, hogy beolvastad-e a jegyed. Sokkal tisztábbak is az itteni metrók.

Szerintem az amerikaiak sokkal anyagiasabbak. Érdekes még, hogy a magyar szupermarketek sokkal szigorúbban próbálják megakadályozni a lopást. Az amerikaiak között általánosan elterjedt sztereotípia, hogy a New York-iak gonoszok és kemények. Szerintem inkább arról van szó, hogy a New York-iak

hajlamosak csak a saját dolgukkal törődni.

Ott sokkal többen vannak, akik bátran kifejezik magukat külsejükkel, öltözködésükkel, simán látunk a metrón férfiakat crop topot viselni, ez teljesen normális. Többféleképpen öltöznek ott. Emellett New Yorkban van egy hatalmas celebkultúra, amit Budapesten nem annyira veszek észre. A főiskolai jelentkezési folyamat Amerikában őrületes. Ismerek olyanokat, akik 25 főiskolára, egyetemre jelentkeztek, és mindenkinek annyi esszét meg is kell írnia – ez olyan furcsa. Magyarország tisztább, viszont sokkal több a morcos ember.

Mit szeretsz itt és mit szeretsz ott?

Az újságok jobban bírálhatják a kormányt New Yorkban, mint itt, ez jobb. A kaja viszont itt jobb, és jó az itteni családtagokkal is találkozni. Néha nehéz egyensúlyozni a két identitás között, mert nem tudom, hogy amerikai vagyok, vagy magyar vagyok – azt hiszem, mindkettő. Az biztos, hogy minden évben szívesen térek ide vissza.

Még több hír a Belvárosból

Hagyományos és prémium termékeket is árul a Mátyás Pékség, ami most új helyen nyitott pékséget – és itt már bruncholni is lehet.
Idén a városi zöld szigetek, oázisok lesznek a rendezvény fókuszában, összesen 42 épület lakói, 19 intézmény dolgozói és 16 kert gondozói csatlakoznak a programhoz.
Élete legalább olyan kalandos, mint művészete – írják az évfordulós rezümék. Tényleg járt Észak-Afrikában, kikötőmunkásként Hamburgban. A 120 éve, 1905. március 29-én született Rejtő Jenő nemcsak...
A Cinka Panna kert hivatalosan 2024 novemberében lett közterület, most pedig az Opre Roma! – Romahét Józsefvárosban rendezvénysorozat keretein belül utcanévtáblát is kapott.
A rendelési idő felében fogadott új betegek között az eddigieknél nagyobb számban lehetnek majd VIII. kerületen kívüli lakosok – több józsefvárosi is kárvallott lehet.
Opre roma! Látható vagy láthatatlan? – A roma identitás és önreprezentáció kihívásai című, pop-up kiállításmegnyitóval egybekötött kerekasztal-beszélgetésen régi kérdésekre, problémákra kaphattunk...
Egy egy éve indult helyi program keretében az önkormányzat támogatásával mára 83 nem magyar anyanyelvű iskolás tanulja a magyar nyelvet idegen nyelvként.
A terézvárosi rendészek éberségének és hatékony intézkedésének köszönhetően sikerült megelőzni a napokban, hogy a Liszt Ferenc tér egyik éttermében kitütött tűz tovább terjedjen, jelentős kárt,...
Ma este újra fellép a Zsírban a rádzsasztáni cigány népzenét játszó Dil Mastana zenekar – egy élmény!
Három polgárőrszervezet van alakulóban Józsefvárosban, az év végére talán mindhárommal találkozhatunk az utcán is.
Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerület Önkormányzata – az elmúlt évek gyakorlata alapján – a lakosság részére VESZÉLYESHULLADÉK-GYŰJTŐ AKCIÓT szervez.
Évek óta szerveznek egészségnapot a Deák Diák iskolában. Az iskola vezetésének törekvése, hogy ráirányítsa a családok figyelmét az egészséges életmód fontosságára. A március végi nagyszabású...
A Dohány utca belső-erzsébetvárosi részén áthaladó trolibuszok útvonalának akadálymentesítéséről.
Április 23-án (szerdán) nem fogad ügyfeleket a terézvárosi polgármesteri hivatal.
Az átfogó akcióban 4 körözött személyt fogtak el. A jegyellenőrök és a rendőrök 8 járat több mint 50 ezer utasát ellenőrizték márciusban – írja lapunkhoz eljuttatott közleményében a Budapesti...
Április 8-án, a Nemzetközi Roma Napon Oláh József Pöli helyi képviselő (Közösen Józsefvárosért), egyenlőségi tanácsnok, a Méltóságot a Romáknak mozgalom alapítója mondta el gondolatait a jelenlegi...
Készüljünk együtt a húsvétra – várunk benneteket április 17-én, csütörtökön 16 órától a Klauzál térre!
Tovább tart a zaj, a por – hivatalos a hír, hogy csúszik a bontás a Pázmány Campus beruházáson, tudta meg Rádai Dániel alpolgármester.

A címlapról

A Hetek hetilap húsvéti számában interjút közöl Németh Sándor...
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog,...
2025. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó...
A márciusi vasúti menetrendi adatokat a korábban beszerzett korszerű...
Kedden éjfélkor jár le a gépjárműadó befizetésének határideje, a...
Április 15-étől megkezdődik a VOKS 2025 országos véleménynyilvánító...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.