Autentikus nigériai étterem nyílt Oliviks Kitchen néven a Rákóczi tér 9. alatti apró helyiségben, a tulajdonos szakáccsal beszélgettünk.

„Mindig is szerettem főzni és a konyhában tenni-venni” – kezd bele az ételbár történetébe Cynthia Aese Chia. Itthon, a Bródy Sándor utcai Culinary Institute of Europe gasztronómiai képzést nyújtó akkreditált oktatási intézményben végzett szakácsként, hogy belekezdhessen saját vállalkozásba, egy nigériai ételeket kínáló miniétterem megnyitásába.

Szociális munkából a konyhába
Az Oliviks Kitchen névre keresztelt hely a Rákóczi tér 9. alatt nyílt meg októberben az egykori kubai étterem, a Ké Bolá Budapest helyén. „Bár itt szereztem végzettséget, az az elképzelésem, hogy a saját régióm, tehát Nigéria ételeit készítem” – mondja a szakácsnő, akivel angolul beszélgettünk. Szerinte jó ízekkel főznek Nigériában, olyanokkal is, melyek nem ismertek Magyarországon, ezért ezeket szeretné megmutatni. Az a tapasztalata, tetszik a magyaroknak a nigériai étel.

Amikor kicsi volt, Nigériában az édesanyja éttermet vezetett, később a nagynénjének is lett étterme, szóval ebbe az életvitelbe nőtt bele, meséli Cynthia. „A konyhában funkcionálok a legjobban.”

Az első diplomáját Nigériában szerezte, 2017-ben mesterszakra érkezett Magyarországra, szociális munkát tanult. Tudja, a szakácskodástól ez távol esik, „de valahogy mégiscsak kapcsolódik, mert mindkettő az emberekért tesz”. Fontosak számára az emberi kapcsolatok, s mivelhogy szenvedélye a főzés, hogy ételt rakjon az emberek elé, mindig reméli, hogy elégedettek a főztjével.

Jollof, umami, fufu, zobo
Autentikus nigériai ételeket és nasikat árul. A főétel általában sült csirke jollof fűszeres rizzsel, de készít néha pulykát is. Árul hallal töltött tekercset, van leves is, ami egy sűrű, húsos zöldséges étel. Amikor először meglátta, mit hívnak a magyarok levesnek, nagyon meglepődött, ezek mennyire könnyűek és lédúsak. Van nála kisebb méretű, csípős marhanyárs is.
Mindegyik afrikai ország másképp készíti a jollof rizst, de szerinte természetesen a nigériai a legjobb. Annyiban különbözik csak az általa itt készített étel a hazaitól, hogy kevesebb csípőset használ, hogy jobban befogadja az európai ízlés is az ételeit, ugyanakkor kevésbé főz sósan, mint Magyarországon szokás. Desszertekből kisebb a választék: édes, száraz nasi kapható nála.

A tipikus ízük az umami, és savanyú ízeket is használnak. Az umami nem más, mint az „uhmm, ez finom” íz – magyarázza mosolyogva Cynthia. (Az umami az édes, savanyú, sós és keserű alapíz mellett az ötödik íz.) Aki most próbálná ki először a nigériai konyhát, annak a már említett jollof rizst és a fufut ajánlaná, mint könnyed ételt. A fufu egy sűrű kása maniókából, jamgyökérből vagy kukoricából, melyet főzőbanánnal gazdagítanak, édes és sós ételekkel is lehet enni, ő levessel ajánlja. Árul saját készítésű zobót, ami egy hibiszkuszos, (a magyar szájnak szegfűszeges ízű) édeskés, hideg ital.

Nosza, kóstoljunk! A magyar ízlésnek kicsit szárazak az ételek, de jó ízekkel, sok fűszerrel, néha csípőssel és kevés sóval. Tényleg nem durván csípős.

Cynthia egyelőre egyedül csinálja a helyet, ő főz és szolgál ki. Hétfőtől szombatig délelőtt 11-től este 7-ig van nyitva. Online is lehet tőle ételt rendelni. Körülbelül 3500 forint nála egy nagy adag étel.

Sokszínű kerület
Cynthia Józsefvárosban lakik, mióta csak Budapestre érkezett. Öt éve él itt, úgy érzi, befogadók az emberek. Bírja, hogy multinacionális a környezet, „amikor kilépek az utcára, sokféle embert látok”. A környezetében például jordánok és türkmének is laknak. Szerinte a környék is biztonságos, sok a fejlesztés.

Szeret itt élni a férjével és a fiával, aki egy kerületi óvodába jár. A nyelvvel vannak nehézségei – már sok mindent megért magyarul, de alapvetően angolul tud kommunikálni. Emiatt néha az ügyintézéssel is akadnak gondjai, valaki fordít neki olyankor – mondja. Úgy látja, magasak az árak Budapesten, a vállalkozásához nehéz volt olyan bérleményt találnia, melyet ki tud fizetni. Végül ezt a Rákóczi téri kis helyet egy magánembertől bérli.
Nagyon örül, amikor valaki azért tér be, mert nem evett még nigériai ételt, de ki szeretné próbálni. Egyébként szereti a magyar ételeket, néha átmegy a szomszéd Rákóczi Tavernába valami magyarosért.

Még több hír a Belvárosból

Január végén elkezdődnek a Kiss József utca Rákóczi út és Szilágyi utca közötti szakaszának fásítási munkálatai. A munkálatok várhatóan április közepéig tartanak majd. Módosul a parkolás.
Jelentős változás előtt áll a magyar közigazgatás: január 16-tól az Ügyfélkapu szolgáltatás átáll egy biztonságosabb belépési rendszerre. Az állampolgároknak két lehetőségük lesz: választhatják az...
Kevés romantikusabb dolgot tudok elképzelni, mint kézen fogva korcsolyázni a hóesésben. Hó az egyelőre nem lesz, de jégpálya még van. Szóval aki randihelyszínt keres vagy családi programban...
A Józsefváros Újság olvasói minden lapszámban találkozhatnak a Corvin mozi és a környezetében élők történeteivel, filmes és mozis legendákkal, anekdotákkal. Sőt, feladványokkal is készülünk,...
Hány fát ültetett tavaly a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ, és mik az idei tervek?
A Milestone Intézet a 2025-2026-os tanévre megnyitja a jelentkezést a Bridge-ösztöndíjára, amelyre olyan tehetségek jelentkezését várjuk, akik roma származásukból vagy szociális helyzetükből adódóan...
A Zsidó Művészeti Napok szervezésében az Akácfa utcai Mazel Tov házban nyitotta meg előadássorozatát a Balagan Irodalmi Szalon. A rendezvényeket Erzsébetváros Önkormányzata támogatja, a jelenlegi...
A II. János Pál pápa téri Erkel Színház üzemeltetését átadta a Magyar Állami Operaház. Sajtóértesülések szerint az új zenés-táncos teátrumot Cseke Péter és Szente Vajk vezetik majd.
A Budapesti Közlekedési Központ több jegy- és bérlettípust is kivezet. Egyszerűsödik a kínálat, de változások vannak a MOL Bubinál is.
Innentől indul az az 1-1,5 hónapos időszak, ami alatt a budapesti 5-600 ezer fából először utcalakó, majd tüzelőanyag lesz.
Az utóbbi napok télies, ködös, olykor havas, nemritkán 0 fok alatti hőmérsékletét esővel, széllel érkezve hétfőn felváltja egy jóval melegebb időjárás. A télikabátok egy időre a háttérbe szorulnak,...
A Közkincs újabb állomásán közösen lehet alkotni, gondolkodni, enni, azaz közösségben lehet lenni a Stereo Művházban.
Ötven-hatvan év fölött sokan eltűnődnek azon: hogyan lehet majd méltósággal megélni az időskort, derűsen tölteni a nyugdíjas éveket. Sokat tanulhatunk erről a kerületi idősek klubjainak tagjaitól,...
Sok megkeresés érkezett hozzánk az ajándékutalványokkal kapcsolatban, ezért a legfontosabb kérdéseket összegyűjtöttük és az egyszerűbb eligazodás érdekében egyben adjuk meg a vonatkozó válaszokat:
Visszaadták a forgalomnak a Bajza utca két kereszteződését, amelyek a Terézváros 2030 programban alakultak át, kaptak kiemelést, megkülönböztető burkolatot.
Belváros Önkormányzata kedvezményes fenyőfavásárt rendez 2024. december 21-én szombaton 8.00-tól a készlet erejéig.
Évadot zár az Internép Café, lesz minden, sőt még az is, amire nem számítanánk. Évzáró vendég-látásra készül csütörtökön az Internép, a Népszínház utca, Józsefváros, sőt tán Budapest egyik...
A Kaláka együttes lép fel december 15-én délután 3 órakor a Klauzál téri Vásárcsarnokban.

A címlapról

Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026....
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet...
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több...
Nyolcadik alkalommal is a miskolci adventi villamos lett Európa...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A TikTok betiltása az Egyesült Államokban jelentős gazdasági hatásokat válthatna ki, amelyek több területet is érintenek.
Sajnos a jobboldali kormány is eljutott arra az alacsony szintre, amit a baloldali kormányzás során mág megtapasztaltunk: ember helyett már csak adóalanynak érezzük magunkat...
Magyarországon a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével új lehetőségek nyíltak az állampolgári ügyintézés terén.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.