– Ez a társasház itt nem fog megépülni – jelentette ki Kreitler-Sas Máté alpolgármester a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület tőszomszédságában fekvő, erdővel borított telek előtt tartott sajtótájékoztatón. Az önkormányzat lakossági panaszok és egy nemrég beadott tervdokumentáció nyomán szembesült azzal, hogy a Bod Péter utca végébe egy 12 lakásos társasház építését kezdeményezték, ami a jelek szerint törvénytelen úton valósulna meg.
A telek egy részét 2017-ben nem beépíthető, turisztikai erdő besorolású területként vásárolta meg a Városlépték Kft. az önkormányzattól, az akkori értékbecslés szerint 7,1 millió forintért. Nem sokkal később a mellette lévő magántelket is megvették, majd – összekapcsolva a két telket – az akkori városvezetés a kerületi főépítész kezdeményezésére átminősítette azt építési telekké. A beruházónak ez nem volt elég, ezért, szintén a főépítész javaslatára, később kisvárosi lakóterületté minősítették a területet, hogy a környék szokásos kertvárosi beépítési rátájához képest 20-25 százalékkal megnöveljék a beépíthetőséget. Érdekesség, hogy a 2024-es tervtanácsi megbeszélésen már személyesen a volt főépítész képviselte a beruházó céget.
– A fillérekből megvett erdő helyén így épülhet milliárdokat érő társasház – összegzett dr. László Imre polgármester, majd bejelentette, feljelentést tettek különösen nagy kárt okozó csalás és hivatali hatalommal való visszaélés gyanúja miatt. Az önkormányzat idén februárban változtatási tilalmat, tehát három évre szóló építési stopot rendelt el a területen. Az alpolgármester azt ígérte, a korábbi vezetés által felfelé módosított beépíthetőséget radikálisan lecsökkentik, és arra kérik a fővárost, a telek kapja vissza az eredeti erdőbesorolást.
Újbuda Önkormányzata feljelentést tett csalás és hivatali visszaélés gyanúja miatt
Újbuda Önkormányzata feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, mivel felmerült a gyanú, hogy egy önkormányzati telek 2016–2017 közötti eladása és későbbi átminősítése során különösen nagy kárt okozó csalás és hivatali visszaélés történhetett.
A telek 2016-ban még erdőbesorolású, nem beépíthető terület volt, értékét ezért mindössze 7,1 millió forintra becsülték. Az akkori főépítésszel összefüggésbe hozható Városlépték Kft. ezen az áron vásárolta meg a telket, majd nem sokkal később megszerezte a szomszédos magántelket is. Egy éven belül mindkét telek beépíthetőségét jelentősen megemelték, a főépítész javaslatára.
A két telket később összevonták, és a jelenlegi, „kisvárosias lakóterület” minősítés alapján ma már egy 12 lakásos társasházat terveznek rá, vagyis a pármilliós telekből milliárdos üzlet lehet. A terület egy csendes zsákutcában található, közvetlenül a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület mellett, ahol a környező telkek beépíthetősége jóval korlátozottabb.
A legutóbbi engedélyezési eljárás során a Városlépték Kft.-t már az egykori főépítész képviselte, aki időközben egy másik, azonos címre bejegyzett céget is alapított. Az önkormányzat szerint ez felveti az összeférhetetlenség és a hivatali visszaélés gyanúját.
Újbuda Önkormányzata ezért feljelentést tett különösen nagy kárt okozó csalás és hivatali visszaélés gyanúja miatt. A feljelentést a nyomozó hatóság elutasította, a döntés ellen az önkormányzat panasszal élt.
Újbuda jelenlegi vezetése egyúttal változtatási tilalmat rendelt el a területre.
Kreitler-Sas Máté, Újbuda környezetvédelemért felelős alpolgármestere arról beszélt, hogy erre az ügyre az önkormányzat két módon reagált: feljelentést tett, valamint változtatási tilalmat rendelt el. Az alpolgármester hangsúlyozta: Újbuda elsődleges célja, hogy a terület visszakapja az erdőbesorolását, hosszú távon biztosítva ezzel a zöld környezet háborítatlanságát. Ennek érdekében a kerület a fővárossal fog egyeztetni.
Dr. László Imre, Újbuda polgármestere az ügyet bemutató sajtótájékoztatón elmondta: Újbuda elkötelezett a jogszerűség, az átláthatóság és a környezeti értékek védelme mellett.