Pikó András hétfőn tárgyalt Lázár minisztériumával a Pázmány Campus ügyében, és többek közt a társadalmi egyeztetés ígéretével távozott – ami tavasszal elkezdődik.
Az elmúlt időszakban több hatósági bejárás is volt a Magyar Rádió egykori épületeinek helyén, ahová a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusát tervezik felhúzni. Legutóbb február 15-én volt építéshatósági bejárás, ami – mint a neve is utal rá – nem lakossági egyeztetést jelentett, hanem egy kötelező hatósági lépést, ahol azt is megtiltották, hogy fotókkal dokumentálják a résztvevők az eseményt.
A tárgyalások az érintett felek – kormányzat, egyház, egyetem, önkormányzat, lakosok, civilek – közt eddig nem nagyon valósultak meg, noha Lázár János, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) vezetője annak idején megerősítette az azóta megszűnt Budapest Fejlesztési Központ ígéretét a társadalmi egyeztetésről, amit 2022 tavaszára terveztek. De abból nem lett semmi.
„Ma munkatársaimmal együtt a Pázmány-projektről tárgyalunk civilekkel és a lakók képviselőivel közösen az Építési és Közlekedési Minisztérium vezetésével. A tárgyalással az a célunk, hogy elkezdődjön végre a 2022 tavaszára ígért társadalmi egyeztetés. A társadalmi egyeztetéshez azonban két feltételnek teljesülnie kell: nyissuk ki a tervek módosításának a lehetőségét és a társadalmi egyeztetés alatt ne történjen semmi visszafordíthatatlan (pl. bontás) a Magyar Rádió területén”
– számolt be Pikó András hétfőn reggel a Facebook-oldalán. A fénykép szerint Pikó mellett jelen volt Rádai Dániel alpolgármester, Barta Ferenc kerületi főépítész és Sztripszky Hanna, a Közösségi Részvételi Iroda vezetője is.
A polgármester nem sokkal később már azt írta ki, hogy az egyeztetés sikeres volt, a minisztériumban tartott fórumon áttörés született, a beruházás finanszírozója ígéretet tett rá, hogy bevonja a palotanegyedieket is a Magyar Rádió épületeinek helyére tervezett Pázmány Campus építési folyamatába.
Az ígéret szerint
még idén tavasszal elindul a társadalmi egyeztetés,
amibe a Palotanegyed lakóit is bevonják. Ez már önmagában nagy előrelépés, mert a tavaly december 11-i közmeghallgatáson a minisztériumot képviselő Lánszki Regő államtitkár még azt mondta, hogy „ezt az egyetemet szeretnénk és meg is fogjuk valósítani”, és reményét fejezte ki, hogy a helyiek tetszését is el fogja majd nyerni a projekt, ha elkészül.
Ehhez képest a mai egyeztetésen már azt ígérték az ÉKM-ben, hogy a tervezői programot, amennyiben szükséges és lehetséges, módosítani fogják és a beruházásról átfogó tájékoztatást nyújtanak majd. Ezen belül is teljes és átfogó tájékoztatást ígértek a bontási és építési munkálatokról, valamint azok lehetséges következményeiről.
Csak remélni merjük, hogy a projektgazdák a kommunikációt nem úgy képzelik, mint amilyen a minimális információt tartalmazó honlap lett, és nemcsak a közelgő önkormányzati választások miatt tett engedményt az eddig elzárkózó minisztérium.
A mai tárgyalásokon
szóba kerültek a környező utcákban, illetve a felvonulási útvonalon élők anyagi kompenzációjának lehetőségei,
valamint a Józsefváros palotanegyedi részére vonatkozó, a kormány és az önkormányzat között megkötendő településrendezési szerződésnek részletei.
Ezek az ígéretek mindenképpen jelentős változást mutatnak. Korábban az önkormányzat helyi védelemmel és változtatási tilalommal igyekezett reagálni a beruházásra, melyekre azonban ezt ellehetetlenítő kormányrendeletekkel reagált a kormányzat.
Pikó szerint mostantól figyelni kell arra, hogy az ígéretek meg is valósuljanak és valódi társadalmi egyeztetés történjen, és abban vegyen részt a megrendelő egyház és Józsefváros önkormányzata is.