Prokop Péter, Csepel díszpolgára, 1919. január 6-án született Kalocsán, egy szabómester ötödik gyermekeként. Már fiatal korában megmutatkozott rajztehetsége, amelynek köszönhetően a 20. század egyik legismertebb magyar festőjeként tartják számon. Prokop Péter termékeny alkotó volt, életműve több mint 9000 táblaképet számlál.
Festményei közül sok mély vallásos szellemiségű bibliai kompozícióban készült. Számos díjjal és kitüntetéssel ismerték el munkásságát, többek között 1989-ben Pro Cultura Hungarica-díjat, valamint 1992-ben '56-os emlékérmet és emléklapot kapott. Több évtizedes száműzetésből hazatérve Csepel szeretettel fogadta be híres polgárát. Utolsó éveit a Béke téri Szent József Nyugdíjasotthonban töltötte.
Az ünnepélyes avatás előtt szentmisét tartottak a béke téri Jézus Szíve templomban, ahol Kispál György plébános, a történelmi egyházak csepeli lelkészi körének vezetője méltatta Prokop Péter életét és munkásságát.
A Prokop Péter nevét viselő parkban tartott ünnepségen felolvasták Michael Wallace Banach, apostoli nuncius üzenetét, amelyben a művészet kifejező erejéről írt. „Prokop Péter nem csak a szavaival közvetítette üzenetét, hanem művészetével is megpróbált valamit bemutatni abból, amit hite által elfogadott.”
Borbély Lénárd polgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta, az önkormányzati választásokon aratott elsöprő győzelem után olyan jelképes döntéseket hozott a testület, amelyre korábban valamilyen okból nem volt lehetőségük. Ezek közé tartozik a testvérvárosi együttműködés létrehozása az erdélyi Kápolnásfalvával, valamint Prokop Péter emlékének méltó megőrzése.
– Az egyik legfontosabb döntésünk volt, hogy méltó emléket állítsunk Prokop Péternek, és úgy gondolom, hogy ezzel a mai nappal véglegesen beírtuk őt a csepeliek emlékezetébe – fogalmazott Borbély Lénárd. A polgármester külön köszönetet mondott a Prokop Péterről elnevezett alapítványnak, amely hosszú évek óta dolgozik azon, hogy a csepeliek méltóképpen emlékezzenek meg a neves művészről. Háláját fejezte ki a képviselő-testületnek is, amely támogatta az emlékpark és a mellszobor létrehozását. A polgármester kiemelte Lelkes Márk szobrászművész munkáját és megköszönte a művész valamint családjának áldozatos munkáját és lelki erejét, amely nélkül ez az alkotás nem jöhetett volna létre.
Professzor Dr. Prokopp Mária Széchenyi-díjas művészettörténész megható szavakkal méltatta a művész munkásságát és életét. Emlékeztetett arra, hogy Prokop Péter életét a világ teremtőjének szolgálatára szentelte. Művészetében és mindennapi életében Istent és a hazát, a teremtőt és az embert szolgálta. Kiemelte, hogy a csepeli önkormányzat művészet iránti szeretete kiemelkedő a főváros kerületei között, és hogy a felállított művészi alkotások nagy szerepet játszanak a város társadalmi fejlődésében. A professzorasszony szerint Lelkes Márk szobrászművész kiváló tehetséggel jelenítette meg Prokop Péter művészi hitvallását, felkeltve a mai ember érdeklődését élete és művei iránt.
Prokop Péter1999 és 2003 között, a római emigrációból hazatérve élt itt, a Szent József Nyugdíjasotthonban, amelynek épületét Csaba László építőművész, Prokop Péter jóbarátja tervezte.
– Prokop Péter életének egyik alapvető motívuma volt a Teremtőtől kapott kettős hivatása, amely elválaszthatatlanul erősítette egymást: a lelkipásztori és a művészi hivatás. Prokop Péter ennek a kettős hivatásnak szentelte életét, és ezzel örökre nyomot hagyott a csepeli közösség emlékezetében – mondta a professzorasszony.
A mellszobrot Borbély Lénárd polgármester és Lelkes Márk szobrászművész leplezte le, majd koszorúkat helyzetek el az önkormányzat, illetve a Közösen Csepelért Polgári Egyesület nevében.
A Prokop Péter emlékpark és mellszobor avatása nem csupán egy új közösségi tér létrehozását jelenti Csepelen, hanem a helyi identitás és kulturális örökség megőrzésének fontos lépése is.