A vízellátó rendszer hidrofor tartály nélkül is üzemeltethető, viszont ennek az eszköznek a segítségével egy sokkal hatékonyabb és gazdaságosabb megoldás építhető ki.
Ehhez viszont ismernünk kell a hidrofor tartály működését, aminek az alapelve rendkívül egyszerű, mégis a segítségévek extra gazdaságossá tehető az automata öntözőrendszer vagy a házi vízmű működése.
Miben segít a hidrofor tartály?
Elsősorban abban, hogy leveszi a terhet a szivattyúról, aminek nem kell minden egyes alkalommal bekapcsolnia, amikor vízvételre kerül a sor. Minél kíméletesebben van használva a szivattyú, annál hosszabb élettartamra számíthatunk. Tartály révén elsősorban a tárolás a szerepe. Az ebben felgyülemlett víz használata teszi lehetővé, hogy nem kell azonnal működésbe lépnie a szivattyúnak, amikor kiengedünk pl. egy pohár vizet. Aztán amikor a nyomás értéke egy bizonyos szint alá csökken, a szivattyú beindul és a tartály ismét elkezd megtelni. Amikor a nyomásérték eléri a megfelelő szintet, a szivattyú ismét kikapcsol. Az állandó ki- és bekapcsolások elkerülésével áramot is spórolhatunk.
A házi vízművek mindegyike hidroforral van szerelve, hiszen a háztartásokban gyakran csak egy pohár vízre van szükség, vagy minimális mennyiségre mosogatáshoz.
Mennyibe kerül egy hidrofor tartály?
Ezt sok minden befolyásolja. Egyrészt nem mindegy, hogy az adott modell mekkora űrtartalommal rendelkezik, ahogyan az sem, hogy melyik gyártó termékét választjuk. Az viszont biztos, hogy mindenképp egy megtérülő befektetésként tekinthetünk rá. Nemcsak azért, mert energiát spórolhatunk a használatával, hanem azért is, mert megvédi a rendszert a nyomásütés okozta károktól. Ez általában a szivattyú nyomóoldalán szokott keletkezni, viszont egy hidrofor tartály jelentősen csökkenti az ilyenkor fellépő erőhatásokat.
Minél jobb az anyagminőség, annál strapabíróbb kialakításra számíthatunk. A minőségi tartály speciális acéllemezekből készül, amiket hegesztéssel rögzítenek egymáshoz, ezt követően pedig egy különleges korrózióálló védőréteggel borítják be.