A munkalehetőségek szempontjából a főváros mellett a vidéki városok büszkélkedhetnek a legsokszínűbb kínálattal. Az elérhető álláshelyek típusa és minősége persze nagyban függ a helyi és környékbeli gazdasági jellemzőktől, mely mindenhol sajátos jegyekkel rendelkezik.

Központ a déli határnál

Bár tény, hogy Magyarország gazdasági és társadalmi szempontból is némiképp fejnehéz, az egyértelmű centrumnak számító főváros mellett is találunk olyan központokat, melyek az életvitel és a munkalehetőségek szempontjából is kedvező feltételeket teremtenek. A vidéki városok például mindenképpen ide sorolhatók, hiszen e helyeken - de elsősorban a vármegyék székhelyein - a hazai lakosság jelentős százaléka él és dolgozik minden nap. Ezt pedig csak kellően erős gazdasággal lehet kiszolgálni.

A határok közelében található városok mindig is speciálisabb helyzetben voltak, hiszen a gazdasági együttműködések lehetőségei is szélesebb palettán mozogtak. Bár e tekintetben az északnyugaton található, osztrák határ közelében fekvő települések a legszerencsésebbek, a szerb-román kettős határ közelében fekvő Szeged is érezheti ennek jelentőségét. Emellett ugyanakkor mindenképpen fontos az, hogy ezek a városok a saját erősségeikre építsenek, így stabilizálva gazdaságukat.

Hazánk alföldi településein jellemzően a mezőgazdaság számított és a számít a legerősebb szektornak, a fejlődés jegyében azonban sok helyen inkább az ipari tevékenységre kezdtek hangsúlyt helyezni. Szerencsés esetben ez a két szektor organikusan is képes egymásra épülni, mint történt ez Szegeden is. A város ráadásul egy világszerte ismert termékkel is büszkélkedhet, mely egyben a munkahelyek tekintetében is jelentőséggel bír. A munka Szeged városában épp ezért nem csak a helyiek számára vonzó.

Szerves együttműködés

A mezőgazdaság Alföldön érzékelhető kiemelt szerepe természetesen nem a véletlen műve, hanem sokkal inkább alkalmazkodás a környezeti körülményekhez. E tájak éghajlata, talajának összetétele és a termőterületek nagysága ugyanis virágzó mezőgazdasági tevékenységet tesz lehetővé ezekben a régióban. Ez alól Csongrád-Csanád vármegye székhelye sem kivétel, hiszen az utóbbi évtizedekben jó néhány állás Szeged agrár szektorához kötődött. Az idők változásával azonban a munkahelyek is változnak.

Bár a mezőgazdaság Szegeden és környékén továbbra is jelentősnek mondható, a gazdasági sokszínűség és az újkori viszonykhoz való alkalmazkodás jegyében az ipari tevékenység is erősen felzárkózott ehhez. Ez esetben pedig egy abszolút természetes ráépülésnek is tanúi lehetünk, hiszen a helyi és környékbeli élelmiszeripar szervesen volt képes összeolvadni a mezőgazdasági tevékenységgel és annak termékeivel. Mára sok ezer állás Szeged élelmiszeriparához, illetve egyik leghíresebb termékéhez köthető.

A városban működő Pick szalámigyár lényegében egy világszerte ismert brand képviselője, ám emellett egy fejlett és rengeteg munkavállalót foglalkoztató élelmiszeripari üzem. Mivel az egyik legtöbb állás Szeged e patinás vállalatához köthető, bizton állíthatjuk, hogy a helyi és környékbeli munkaerőpiac illetve gazdaság szempontjából is esszenciális jelentőséggel bír. Van azonban egy még ettől is több munkalehetőséget kínáló terület a városban, mely egészen más, de ugyanilyen kedvező opciókat tartogat.

Egy fontos egyetemváros

Szeged foglalkoztatottsági statisztikáit böngészve feltűnő lehet, hogy a Pick gyár valójában a második helyen szerepel. Persze ez is azt jelenti, hogy több ezer állás Szeged nagy múltú üzemének kötelékében került betöltésre, ám mégis érdekes, hogy egy másik intézmény kaparintotta meg az előkelő első helyet. Ez pedig nem más, mint a városban működő egyetemen, mely 5.000 fő feletti foglalkoztatotti létszámmal rendelkezik.

A tény, hogy ilyen mennyiségű állás Szeged legfontosabb oktatási intézményében érhető el, jól bizonyítja a tudományegyetem helyi és országos jelentőségét is. Ha az erős ipari tevékenység mellett ilyen volumenű szellemi tevékenység is a város sajátja, az mindenképpen egy kiemelt és erős pozíciót biztosít számára az országos összevetésekben is. Ez a tény is bizonyítja, hogy Szeged vidéki városként is több lábon áll és önálló jogon képezi a hazai gazdaság egyik fontos pillérét.

A több ezer álláshely Szeged iparában és egyetemén egyben azt is jelenti, hogy nyitott pozíciók is szinte folyamatosan rendelkezésre állnak. Ezekkel kapcsolatban nagy előny, hogy - a területekből fakadóan - rendkívül széles társadalmi rétegek számára kínálnak biztos megélhetést, mely vidéken sokszor már önmagában is kiemelkedő lehetőség. Szeged álláskínálatát böngészve azonban szinte biztosan akad olyan munkalehetőség, mely gyakorlatilag bárki számára vonzó lehet.

hirdetés

Kormányablak hírek

A hírcsatorna nem található.

A Budapest rovat további hírei

Magyarország konzervatív sziget az európai progresszív liberális óceánban – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a CPAC Hungary konferencián csütörtökön Budapesten.
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján április 15. és 21. között 9200-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti...
Átadták a megújult Sió-zsilipet kedden, az újjáépített Sió-zsilip közösségi térré alakított, parkosított egykori üzemi területe szerdától nyitva áll a közönség előtt.
A tartós álláskeresők elhelyezkedését segíti az 1,7 milliárd forint hazai forrásból megvalósuló program, amelyre hétfőtől lehet jelentkezni – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)...
Az Észak-Pest és Dél-Buda közötti átszállásmentes villamoskapcsolatról indít kérdőíves társadalmi egyeztetést a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
Sokkal több van ebben a városban! címmel mutatta be 101 pontból álló programját Vitézy Dávid, az LMP és a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület által támogatott főpolgármester-jelölt pénteken...
A közbeszerzési eljárások szigorú szabályokhoz igazodnak, nincs ez másképp a földgáz vagy a villamosenergia beszerzésénél sem. Cikkünkben Miski György, a Greenergy Market Kft. szakértője gyűjtötte...
Megkezdődött kedden a központi szúnyoggyérítés, túlnyomórészt a lárvák elleni biológiai védekezés zajlik tavasszal – tájékoztatta a program végrehajtásáért felelős Országos Katasztrófavédelmi...
Magyarországon minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.
Hétfőtől lehet jelentkezni az Ifjúsági garancia plusz programra. A program az Európai szociális alap plusz társfinanszírozásával, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében...

A címlapról

Magyarország konzervatív sziget az európai progresszív liberális...
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján április...
Átadták a megújult Sió-zsilipet kedden, az újjáépített Sió-zsilip...
A tartós álláskeresők elhelyezkedését segíti az 1,7 milliárd forint...
Az Észak-Pest és Dél-Buda közötti átszállásmentes...
Sokkal több van ebben a városban! címmel mutatta be 101 pontból álló...

Könyvajánló

Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.
A legnagyobb és legkomplexebb iparág az emberiség történetében.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A gyorsabb áthaladás ILLÚZIÓJÁNAK érdekében, kérjük fáradjanak az önkiszolgáló kasszákhoz!
Csütörtök este 6 óra, munka utáni bevásárlás, hatalmas sorok a kőbányai Sibrik Lidlben.
Átfógó, a teljes lakosságot célzó pénztárosképzést indítottak a kiskereskedelmi láncok Magyarországon.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.

A magyar szív örökre befogadta és intézményesítette a vajazó kést, mint univerzális eszközt, azonban a ház körüli teendőkre azért vannak ma már jobb, használhatóbb alternatívák.