Közösségépítés, szolidaritás, egészséges II. kerület és környezetvédelem a következő évek legfontosabb célkitűzései.
Közösségépítés, szolidaritás, egészséges II. kerület és környezetvédelem a következő évek legfontosabb célkitűzései az önkormányzati munka során – emelte ki lapunknak Őrsi Gergely polgármester, aki ugyanakkor szigorú gazdálkodást vár el a II. kerület költségvetésében, hogy biztos pénzügyi alapokat teremtsenek a fejlesztések számára.
– Mozgalmas esztendőn vagyunk túl a maga nehézségeivel és szépségeivel, és egy – a megszokottól eltérően – korábbra hozott választással zártuk az eredményes ötéves önkormányzati ciklust. Az új képviselő-testület már tavaly decemberben elfogadta a 2025-ös költségvetést, így készen állunk a következő évek munkájára.
Az önkormányzati választásokon jelentős előnnyel nyertek: polgármesterként mintegy 70 százalékot kapott, és az összes egyéni választókerületben megszerezték a mandátumokat. Minek tulajdonítja az eredményt?
Ez a nagyarányú győzelem egyértelműen a polgármesteri hivatal és a csapatunk képviselői munkájának tudható be, hiszen az évek során sikerült közösen egy olyan odafigyelő önkormányzatot kialakítani, ami egyben az előző önkormányzati ciklus egyik legjelentősebb eredménye. A legfontosabb érték, hogy az itt élőket meghallgatjuk, van kihez fordulniuk. Itt nem azt valósítjuk meg, ami kipattan a kerületvezetés fejéből, hanem a helyiek problémáira reagálunk, és az ő véleményükre számítunk. Az országos és pártpolitika helyett a helyi ügyek a fontosak. Az is nagyon sokat számít, hogy a hivatal minél gyorsabban reagáljon a felmerülő lakossági problémákra. Ma már a közösségi médiától kezdve, a különböző alkalmazásokon és személyes fogadóórákon át a lakossági fórumokig számos lehetősége van az itt lakóknak, hogy felvegyék velünk a kapcsolatot, ha problémájuk van, bejelentést tennének vagy ötletet adnának.
Régóta hangsúlyozza, hogy az önkormányzati munka és a pártpolitika nem egyeztethető össze.
Az új önkormányzati ciklust már pártfüggetlen polgármesterként kezdtem el. De eddig is nyíltan vallottam, hogy nem lehet a pártpolitikát belekeverni az önkormányzat életébe, a pártpolitikának nincs helye sem a képviselő-testületben, sem a városvezetésben, és az ügyeket a pártpolitikai hovatartozás figyelembevétele nélkül kell megoldani. Úgy látom, hogy egyre több a pártfüggetlen polgármester, és egyre többen lesznek a jövőben. Be kell látni, hogy egy utcának nincs bal vagy jobb oldala, mindkét oldalát rendben kell tartani, és egy igazi közösséget is úgy kell építeni, hogy ne legyen benne törésvonal. Úgy gondolom, hogy ez nálunk működik, és a választási eredményekben is megmutatkozott.
A tavaly végzett munkát miként értékeli?
Egy polgármester sosem mondhatja, hogy mindent ki lehet pipálni, de számos olyan dolog van, amire büszkék vagyunk. Például felújítottuk a Szilágyi Erzsébet fasor legrosszabb szakaszát, a Kapás utcai rendelőintézetet és a Fény utcát, és ami nagy öröm, hogy két új bölcsődével gazdagodott a kerületünk. A lakhatási válságon enyhítve szolgálati lakásokat alakíthattunk ki az itt élőknek és itt dolgozóknak, és nagyon fontos, hogy a személyi sérüléssel járó közlekedési balesetek száma mintegy negyedével csökkent, ami a rendőrkapitányságnak és a kerületi közlekedésbiztonsági programnak egyaránt köszönhető. Két új parkot építettünk, a Csalit–Csatárka parkot és a Nagy Imre tér felújításával együtt a Süsü játszóteret. Büszkék vagyunk arra is, hogy az épített örökség megóvására is figyelmet fordítunk, már több mint száz helyi védettségű épület van a II. kerületi listán. Év végén jó volt látni, hogy a 840, nehéz sorsú gyereknek minden karácsonyi ajándék összegyűlt az önkormányzati kezdeményezésre indult felajánlásokból.
Az ötéves önkormányzati ciklusra milyen kiemelt célokat tűztek ki?
A legfontosabb törekvéseink továbbra is a közösségépítés és a közvetlenség az itt élők irányába, de a szolidaritás is fontos a szociális gondoskodás terén, hogy minél nagyobb segítséget tudjunk nyújtani a rászorulóknak, főleg az egyedülálló időseknek. Új célkitűzés a prevenciós szolgáltatások erősítése, az időskorra való felkészülés támogatása és a demenciaszűrés. Szeretnénk, ha mi lennénk a legegészségesebb kerület, és hogy az itt élők a lehető legtöbb egészségügyi szűrésen vegyenek részt, minél többet mozogjanak, sportoljanak, sétáljanak vagy kezdjenek aktív szabadidős tevékenységbe, ami az egészségmegőrzést szolgálja. Olyan pontrendszert szeretnénk kialakítani, ami rá tudja venni az embereket, hogy mozogjanak, szűrővizsgálatokra járjanak, és ne csak akkor menjenek orvoshoz, ha már baj van. Az országban is egyedülálló, nagy programra készülünk az Egészséges Buda kezdeményezés keretében.
Szintén fontos a II. kerületben a környezetvédelem, ennek keretében fokozott figyelmet szentelünk a vízelvezetésre és a vízmegtartásra. Ennek része Pesthidegkúton a járdaépítés mellett a csapadékvíz-elvezetés megoldása, de az utcákon és a tetőkön összegyűlt csapadékvizet is felfognánk, hogy ne a csatornába kerüljön. Tavaly hónapokon keresztül porzott a talaj, száradtak az erdők és a növények, máskor pedig rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék zúdult le, és villámárvizek keletkeztek. A kerület további zöldítése fontos feladatunk lesz. Közműalagutak kialakításával olyan helyszíneket is szeretnénk majd zöldíteni, ahol erre eddig – a járdaszint alatti távközlési, víz- és gázvezetékek miatt – nem volt mód, ezáltal olyan helyeken is csökkenthetjük a nyári hőséget, ahol eddig elképzelhetetlen volt: járdák és utak mentén. Hasonlóképpen, mint a Fény utca felújításánál. A növényzet nyáron hűsít, és a zöldterületek segítenek a csapadékvizek elnyelésében is. Úgymond „szivacsváros” kialakítását tervezzük a II. kerületben.
Továbbra is szívügyünk a már kialakulóban lévő II. kerületi identitás és az egyre erősebb helyi közösség erősítése, támogatása. Egyre jobban figyelünk egymásra, egyre több a közösségi megmozdulás és program, amely összekovácsolja az itt élőket, és nemcsak szomszédokká tesz minket, hanem valódi közösséggé is. Különös örömmel tölt el, hogy egyre több, önkormányzat által szervezett program van, de emellett a helyi közösségek, szomszédságok által szervezett események száma is nő. Ez jelzi, hogy életre kelnek a közösségek, és nemcsak akkor érezzük magunkat otthon, amikor becsukjuk magunk mögött a lakás ajtaját, hanem a tágabb lakókörnyezetünkben is.
Szeretnénk, hogy a II. kerület legyen a legegészségesebb, a legzöldebb, valamint a legerősebb és legszolidárisabb közösséggel, illetve legmagasabb átlagéletkorral rendelkező városrész.
Állandó visszatérő téma az utak állapota és a közlekedés biztonsága.
A közlekedésbiztonsági programunkkal további eredményeket szeretnénk elérni az eddigiekhez hasonlóan, ezzel párhuzamosan pedig fejleszteni a gyalogosközlekedés biztonságát. Minden évben szeretnénk 3-4 gyalogátkelőhelyet építeni, illetve a láthatóságukon javítani.
Az elkövetkező időszakban olyan utakhoz is hozzá kell majd nyúlni, amelyek nem a mi kezelésünkben állnak; például a Törökvész út, a Nagyrét utca vagy éppen a Budakeszi út felújítása nem várathat magára. Ha az út gazdája és üzemeltetője nem teszi meg, akkor elérjük azt, hogy megújuljon.
Újdonság, hogy már decemberben lett költségvetése a kerületnek. Idén milyen fontosabb célokra csoportosítanak forrást?
Látni kell, hogy az önkormányzat anyagi helyzete nem javult. Az iparűzési adóból befolyó pénzösszeg nem nő, mert az önkormányzatok 2025. évi többlete egy állami alapban marad, miközben a befizetendő szolidaritási adó emelkedik, ami komoly kihívást és nehézséget jelent az önkormányzati gazdálkodásban. Idén is feszes, szigorú költségvetés mentén gazdálkodik a II. kerület. Ezért is fogadtuk el már decemberben az idei költségvetést, amelyet folyamatosan vizsgálunk és szükség esetén módosítunk. Továbbra is stabil pénzügyi alapokon nyugvó büdzsénk van, amit szeretnénk is megőrizni, hogy hitelfelvétel és eladósodás nélkül tudjuk működtetni és fejleszteni a kerületünket. Nem fogjuk hagyni, hogy a szociális ellátórendszer vagy az infrastruktúra csorbát szenvedjen, de azt tudni kell, hogy csak akkor fogunk pénzt költeni, ha az már az önkormányzat számláján van. Az önkormányzat gazdálkodására vonatkozó törvények, egyéb jogszabályok gyakorlatilag negyedévente változnak, így nagyon nehéz jó előre, akár két esztendőre tervezni. A számtalan bizonytalanság miatt sokkal szigorúbb gazdálkodást kell folytatnunk.
Az idei évre mindez milyen fejlesztési lehetőségeket enged?
Vannak feladatok, amelyeket szeretnénk idén elvégezni, ilyen például a Baka utcai park kialakítása, a már említett nagyobb utak közül pedig legalább az egyiket szeretnénk felújítani, ugyancsak elsőbbséget élvez az egészségügyi prevenciós programunk elindítása, és a Frankel Leó úti üres telket is szeretnénk fejleszteni, tanösvényt és parkot kialakítani. A parkolási rendeletünket és rendszerünket úgy módosítottuk, hogy az itt lakóknak lehetőleg több parkolóhely jusson, ezért az idei évtől lehetőség van arra, hogy ha valaki nem kéri az éves parkolási engedélyt, ingyen éves BKK-bérletet kapjon. Jó közösségi közlekedési feltételekkel rendelkezik a II. kerület. Az agglomerációból beáramló autótömegnek szeretnénk gátat szabni, úgy, hogy a sarcolás és a fizetőövezet bővítése helyett több helyen kizárólagos lakossági parkolóhelyeket alakítunk ki, és megtiltjuk, hogy egy-egy utca bizonyos szakaszain parkoljanak, annak érdekében, hogy elsőként az itt lakók találjanak maguknak parkolóhelyet a lakókörnyezetükben. Bevezetjük a 10 ezer forint értékű kultúrautalványt, amelyet minden 18. életévét betöltő II. kerületi fiatalnak biztosítunk, és amelyet a kerületben működő színházakban, alkotóműhelyekben, galériákban válthatnak majd be.
Továbbra is fontos cél, hogy az önkormányzat még közelebb kerüljön az itt élőkhöz, ehhez idén is minden alkalmat megragadunk.
SzG-LD