Horváth Imre építészeti öröksége. Egyedi hangulatú, különleges városrésze a II. kerületnek Újlak, különösen az Ürömi utca fölötti része. 

A már a középkorban is lakott girbegurba utcák a Szemlő-hegy meredek oldalára kapaszkodnak fel, a legrégebbi házak pedig azokat az időket idézik, amikor még zömében csak téglagyári munkások és szőlősgazdák lakták a budai hegyvidéket. De a Felhévízi és Daru utca modernebb titkokat is rejt: a nemrég elhunyt Horváth Imre építőmérnöki munkásságát követve özvegyénél, dr. Marosi Ilonánál, a neves képzőművésznél és művészeti szervezőnél jártunk vendégségben.

Földszintes, nagykapus, udvaros régi és emeletes, modern családi házak váltakoznak itt a hegyoldalban, igazodva a domborzathoz. Mikor alakult ki a városrész mai képe?

A Felhévízi utca és környéke rendezési és újrabeépítési gondolata a nyolcvanas évek közepén fogalmazódott meg. Előtte régi munkástelep állt itt, bájos, de régi, korszerűtlen vályogházak rettenetesen rossz állapotban, sokszor komfort nélkül. Nyomorúságos hely volt, mégis sokan azért maradtak a házakban, mert az remélték, hogy a tanács majd kivásárolja őket ezekből, és kapnak helyette másik lakást. Férjem, Horváth Imre akkoriban a 23-as Számú Állami Építőipari Vállalatnak volt a vezetője. Ez a nagynevű vállalat – amelynek nevéhez olyan épületek kivitelezése kötődik, mint például az egykori Népstadion – éppen ezen a környéken dolgozott. Ő pedig az utcákat járva meglátta a hely adottságaiban a lehetőséget: ezekre a kisebb telkekre családi házakat lehetne építeni.

A kor uralkodó ideológiája ekkoriban még inkább a házgyári építkezést támogatta...

Igen, a többgenerációs ház építése még a nyolcvanas években sem volt igazán üdvözlendő koncepció. Neki mégis sikerült elérnie azt is, hogy a vállalat az e házakat igénylő családoknak a saját tőkéjéből hosszú távú kölcsönt is biztosítson. Egyedi homlokzatú, nem luxuskivitelű, de igényesen kialakított házakat terveztek ide, az akkor legjobbnak minősített, kifizethető minőségben. Sorház jellegű beépítés valósult meg – ennek hőtechnikai előnyei is vannak, gazdaságosabb a fűtésük. Horváth Imre az akkori kerületi tanáccsal kötött egy olyan megállapodást, hogy csak a házak felépülése után rögzítsék a telekárakat, hogy ne merülhessen fel a nyerészkedésnek még a gondolata sem. Így kifizethető árat lehetett biztosítani a kollégáknak.

Mikorra épültek meg a házak?

1985-86-ban készültek el a tervek, a házak 1989-90-re lettek beköltözhetők. Végül úgy alakult, hogy mi is idejöhettünk. A többi házba is hozzánk hasonló fiatal családok költöztek be, kisgyerekekkel. A generációs gondolat tényleg működött. A családok sem akkor, sem később nem adták el jó pénzért a kedvezményesen megszerzett házukat, hanem ma is ők élnek ezekben a lakásokban. Azóta egy generáció már elment, de a családok együtt maradtak. És éppen ez volt az eredeti tervezői gondolat: az idős, magára maradt ember a saját családjával élhetett továbbra is.

Miért volt olyan fontos a férjének, hogy így tervezze meg ezeket az épületeket?

Azért, mert a társadalom alapja a családi összetartozás. Sokszor a nagyszülőknek van igazán lehetősége átadni a tudást az unokáknak, így volt ez a hagyományos társadalmakban is. A szocializmus korszaka a munkaszervezés, a mobilitás, a tanulás szempontjából valóban kinyitott kapukat, ugyanakkor a család érzékeny rendszerét nem ismerte el és csorbította a hagyományozódásnak ezt az ősi rendszerét. Pedig szerintem mindenkinek fel kellett ismernie: ahhoz hogy, egy család megmaradjon, együtt maradjon, ahhoz minden tagjának kell tennie valamit.

Hogy néz ki a gyakorlatban egy többgenerációs ház?

Szintenként élhet benne egy-egy család, közös lépcsőház van. Az utca terepadottságától függően lefelé vagy fölfelé vannak a szintek. És hogy mitől működik? Például a szomszédunkban élő családban először meghalt fiatalon a családfő, majd néhány évre rá az édesapja is. A nagymama azonban azóta is együtt tudott maradni a menyével és az unokáival, tudják egymást segíteni. A ház tehát betöltötte a neki szánt feladatot.

Ez tehát a közelmúltban elhunyt Horváth Imre újlaki építészeti öröksége?

Úgy gondolom, hogy igen. Ennek a hét háznak a felépítése mutatott akkoriban irányt: utána itt zömében családi házak, generációs lakások épültek, nem más. Később is kértek tőle tanácsot a környéken építtetők. Nagyon jó közösség alakult itt ki, de ehhez mindenkinek hozzá kellett tennie a saját munkáját. Én pedig azt teszem, amit a férjemmel már a házasságunk előtt eldöntöttünk: igyekszem a saját boldogulásom mellett a társadalmi környezetem boldogulásán is dolgozni. Úgy is, hogy a saját művészetem mellett szélesebb körben az embereknek közvetítem a képzőművészetet előadások, műterem-beszélgetések, kamarakiállítások szervezésével.

Viczián Zsófia

 

Még több hír Budáról

Nyomás alatt a háziorvos-társadalom, ezért a rendszer évtizedek óta húzódó reformját sürgeti dr. László Imre. Újbuda polgármestere arról is beszélt, hogy a ciklus nagy dobása a geotermikus...
Az Óbudai Nagy László Magyar-Angol Két Tannyelvű Általános Iskola korábban a gyermekétkeztetés teljes reformja mellett döntött. A szabadszedéses menza lényege: a tanulók többféle ételből...
Közösségépítés, szolidaritás, egészséges II. kerület és környezetvédelem a következő évek legfontosabb célkitűzései.
Összefogott a XII. és a II. kerület önkormányzata, és százötven adag meleg étellel, illetve egy különleges desszerttel ajándékozta meg a rászorulókat a Széll Kálmán téren.
Önkormányzatunk számára továbbra is elfogadhatatlan a kaszásdűlői postafiók bezárása. A Magyar Posta sajnálatos módon felmondta a Pethe Ferenc téri posta bérleti szerződését Önkormányzatunkkal.
Már beszoktak, és jó hangulatban töltik hétköznapjaikat a II. kerület legújabb bölcsődéjében a kicsik, akik októbertől vehették birtokba a Völgy utca 31/b szám alatt működő Örökvölgy Bölcsődét.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat nyilatkozata a Fővárosi Kormányhivatal vezetőjének szerda reggel a Facebookon közzétett videójára.
Első alkalommal rendezte meg a Berczik Sára Budai Táncklub az Országos Kemény Melinda Balettversenyt, melyet december elején a Klebelsberg Kultúrkúriában tartottak közel kétszáz amatőr táncos...
p2024-ben a korábban megszokott elemek mellett számos újítással élt Óbuda-Békásmegyer Gyermekvédelmi Programja, ezzel is segítve a harmadik kerületi gyermekvédelmi rendszer megerősítését.
Budapesten a karácsonyi ünnepeket követően a MOHU Budapest Zrt. szervezetten gyűjti össze és szállítja el a fenyőfákat.
A Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Székely Éva Tanuszodát a III. kerületi lakóhellyel rendelkező nyugdíjasok keddi és csütörtöki napokon 800 Ft-os kedvezményes belépővel használhatják.
Hideg időben fokozottan figyeljünk az idős emberekre és a fedél nélkül élőkre is!
2024. december 12-én került sor a Vállalkozók Országos Szakszövetsége évzáró ünnepi közgyűlésére a Mercure Budapest Castle Hill Hotel Mátyás termében. Az esemény keretében a 2024. év kiemelkedő...
Bár a karácsony a szeretet ünnepe, és nem az ajándékról szól, de mégis fontos eleme az ünnepnek a fa alatti közös ajándékbontás. Igazi élmény együtt lenni, kíváncsian lesni, vajon örül-e az...
Tevékeny, mozgalmas, eseménydús évünk volt. De eredményekkel és sikerekkel teli év is – visszatekintő cikksorozatunkban a mögöttünk álló esztendő legfontosabb eseményeit és legmeghatározóbb...
Marék Veronika kedves meséit és figuráit generációk zárták szívükbe, nem véletlen tehát, hogy az idén első alkalommal odaítélt Magyar Gyermekkultúra Mestere címet Marék Veronika kapta meg.
Kopogtat a hideg, sötétednek az esték, eljött a várakozás ideje. A karácsonyi várakozás izgalmához az ÓKK házai is szeretett programokkal, élményekkel járulnak hozzá.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat további két évvel meghosszabbította megállapodásunkat a Cseriti bolthálózatának fenntartójával, a ReBolt Közhasznú Nonprofit Kft-ével. Ennek keretében több kerületi...

A címlapról

Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti...
Két lépésben megduplázza a családi adókedvezményt a kormány 2026....
Pályaelektronikai eszközök karbantartása miatt forgalomkorlátozás...
Megdőlt a fővárosi szélrekord csütörtökön – közölte a HungaroMet...
Kedvezőbb lett a borravaló adózása idén, ugyanis a korábbinál több...
Nyolcadik alkalommal is a miskolci adventi villamos lett Európa...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A TikTok betiltása az Egyesült Államokban jelentős gazdasági hatásokat válthatna ki, amelyek több területet is érintenek.
Sajnos a jobboldali kormány is eljutott arra az alacsony szintre, amit a baloldali kormányzás során mág megtapasztaltunk: ember helyett már csak adóalanynak érezzük magunkat...
Magyarországon a Digitális Állampolgárság Program bevezetésével új lehetőségek nyíltak az állampolgári ügyintézés terén.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.