A hajhullás a 30-50 közötti férfiak 30%-át érinti, efelett az arány 50%-ra nő.
Okai sokfélék lehetnek, azonban legtöbbször a genetika áll a háttérben, amellyel nem lehet csupán néhány kencével háborút viselni. Legyőzéséhez bizony műtétre van szükség, már amennyiben nem tudunk beletörődni a hajhullásba. Nézzük, mi történik a műtét során.
A hajhullás okai
Az emberi haj folyamatosan hullik és nő ki újra - ez ebben a formában teljesen természetes. Ahogy minden sejtünk folyamatosan megújul, így van ez a hajunkkal is. A hajhagymák gyakran háromnál is több hajszálat növesztenek, amelyekből egyik-másik elgyöngül és leválik, napi hatvan szál hajunk is kihullhat így.
Ha ez az ütem felgyorsul - akár lokálisan, a fejük egy bizonyos pontján, akár globálisan, a teljes hajukat érintve -, az utalhat valamilyen rendellenes folyamatra. Lokális hajhullást, azaz foltosodást okozhat például:
- vitaminhiány,
- emésztési zavarok, reflux,
- a szervezetben fellépő gyulladás,
- hormonzavarok.
Akárhogy is alakul, és akármelyik nemhez tartozunk, a hajhullás ténye mindenkit földhöz szokott vágni. Az első utunk így vezessen házi orvosunkhoz, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy visszafordíthatatlan, megváltoztathatatlan az állapotunk. Sok olyan betegség van, amelynek egyik tünete lehet a hajhullás is, így a betegséget kezelve, illetve hajat például hajnövesztővel vitalizálva visszanyerhetjük régi formánkat.
Ha a hajhullás oka genetikai, azaz alopecia, akkor nem vagyunk ilyen könnyű helyzetben. Ideiglenes segítséget, tüneti kezelést jelenthetnek csak a hajnövesztő szerek, amelyek folyamatosan vásárolva drágák, ugyanakkor hatástalanok lesznek.
A műtét
Ha orvos is alátámasztja, hogy a műtét a mi utunk, akkor egy hajbeültetés a megoldás. A beavatkozástól nem kell tartani, helyi érzéstelenítésben, altatás nélkül végzik. A műtét során egy speciális szikével oldalról, vagy a fej hátuljáról kimetszik a hajgyökereket és átültetik a kopasz területre. Innen az átültetés elnevezés, amelyről sokan gondolják, hogy idegen hajszálak jelent majd.
A több órás munkát követően (ez lehet akár két teljes nap is) a páciens haja kihullik, de a megmaradó hajgyökereket már nem fogja elveszíteni, így a beültetett haj nagyrésze megmarad és az élet egy év múlva visszaállhat a megszokott kerékvágásba. (x)
A fotó forrása:
PPstudio / Shutterstock.com