A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a gyermekek tartós külföldre távozása esetén szükséges gyámhatósági jóváhagyással kapcsolatban a sajtóban megjelent írásokra reagálva felhívja a figyelmet, hogy hamarosan hatályát veszti az a jelenlegi szabályozás, amely szerint szükséges a gyámhatósági engedély beszerzése akkor, ha a gyermek mindkét szülőjével együtt, vagy különélő szülőjének belegyezésével távozik véglegesen külföldre.
Az új Polgári Törvénykönyv március 15-i hatálybalépésével egy korszerűbb és egyszerűbb szabályozás lép életbe, amely a jelenleginél hatékonyabb eljárást biztosít, és számos tehertől mentesíti az érintett családokat.
A - jelenleg is hatályos - házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény szerint a szülőnek a gyermek végleges külföldre távozására vonatkozó nyilatkozatának érvényességéhez a gyámhatóság jóváhagyására van szükség. A szülő nyilatkozatának jóváhagyása iránti kérelméhez csatolni kell a gyámhatóság részére mindazokat az iratokat, amelyekből megállapítható, hogy a gyermek lakhatása, tartása, fejlődése, iskoláztatása külföldön megfelelően biztosított lesz. Hangsúlyozandó, hogy a gyakorlatban a gyámhatóság a hozzájárulást rendszerint megadja a gyermek szüleivel együttesen történő külföldre utazásához, a családjogi törvény fenti szabálya tipikusan arra az esetre jelent biztosítékot, amikor a gyermeket nevelő egyik szülő kíván a gyermekkel végleg külföldön letelepedni.
2014. március 15-én hatályba lép az új Polgári Törvénykönyv, amely Családjogi Könyvének szülői felügyeletre vonatkozó rendelkezései már nem követelik meg a sajtóban „állami kontrollnak” nevezett gyámhatósági jóváhagyást a gyermek tartós külföldre utazása esetén, vagyis, ha a gyermek huzamosabb időre vagy „véglegesen” külföldre utazik. Ha a szülők között nincs erre vonatkozóan vita, akkor az új Ptk. alapján már nem kell gyámhatósági jóváhagyás a gyermek külföldre távozásához.
Ugyanakkor továbbra is irányadó, hogy a gyermek önállóan vagy egyik szülőjével csak mindkét szülő egyetértésével tartózkodhat hosszabb ideig külföldön. E tekintetben újdonság, hogy az új Ptk. a külföldön tartózkodás céljához kötötten írja elő a szülői engedély megadását, így kimondja, hogy „a gyermek huzamos időn át - így tanulmányok folytatása, munkavállalás vagy más hasonló célból - önállóan vagy egyik szülőjével mindkét szülő egyetértésével tartózkodhat külföldön.”
A gyermek letelepedés céljából történő külföldre távozásához az újonnan hatályba lépő törvény szerint is szülői engedély szükséges. Ebben az esetben a másik szülőnek nem egyszerűen a gyermek huzamos külföldön tartózkodásához, hanem kifejezetten külföldön történő letelepedéséhez kell hozzájárulnia. Az erre vonatkozó információ másik szülőtől való visszatartása a gyermek jogellenes elvitelének megállapítását és visszavételének elrendelését vonhatja maga után. A szülők egyetértése esetén ugyanakkor március 15-től már nincs szükség gyámhatósági jóváhagyás beszerzésére is.
Forrás: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium