Idén 75 éve, hogy az 1944. december 22-én kelt 0060-as szigorúan titkos parancs alapján először listázták, majd tömegesen gyűjtötték a magyarországi német származású, vagy csak németes nevű civil férfiakat, nőket, gyerekeket jóvátételi munkára.
A legtöbb sváb településen 1944. december utolsó napjainban, vagy 1945. január első heteiben szedték össze a lakosokat, majd marhavagonokba zsúfolták őket és útnak indították a szerelvényeket a Szovjetunióba.
A Magyar Nemzeti Múzeum új állandó kiállítóhelye az 1944 végétől a Szovjetunióba tömegesen kényszermunkára elhurcolt áldozatoknak állít emléket. A kiállításnak otthont adó, Ferencvárosi pályaudvar mellett álló „atombiztos” épület egykor a Magyar Államvasutak légoltalmi óvóhelye és vezetési pontja volt, ma itt található a központi Málenkij Robot Emlékhely.
Rendhagyó tárlatvezetéseinken a családban átélt traumákról is sok minden kiderülhet. Kevesen tudják, de megközelítőleg minden második magyar család érintett a szovjet elhurcolásokban.
Januári tárlatvezetések időpontjai
Január 9. csütörtök 17:00
Január 16. csütörtök 17:00
Január 18. szombat 10:00
A kiállítóhely a limitált férőhelyek száma miatt csak is előre meghirdetett időpontokban vagy csoportosan, előzetes regisztrációt követően látogatható! A regisztrációra a
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy az előre meghirdetett tárlatvezetéseink 5 fő alatt nem indulnak el, ilyen esetben mindenkit időben értesítünk!
Az előre meghirdetett tárlatvezetéseinken kívül lehetőségük van csoportos látogatásra (min. 10 - max. 40 fő) is, ilyen esetben 3 nappal előre kérjük jelezzék igényüket a
Tárlatvezetés időtartama: 1,5 óra
Jegyárak ITT
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy a bunker épületében az akadálymentesítés nem megoldott!
További információ: +36307015223 (munkaidőben hétfőtől-péntekig 8.00-16.00 óra között!)
Januári rendhagyó ingyenes programjaink
Január 25. szombat 10:00 "Málenkij robot" a Dél-Dunántúlon
(a rendezvény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött!)
Az előadás az 1944 december és 1945 január között végbement deportálás előzményeit és lefolyását mutatja be, elsősorban a dél-dunántúli térségre fókuszálva. Az előadó eddig ismeretlen levéltári dokumentumok, interjúk és más források alapján mutatja be, mi történt az ún. "Sváb Törökországban", ahonnan több mint tízezer embert deportáltak szovjet lágerekbe vélt vagy valós indokokkal, és akiknek harmada az embertelen körülmények miatt soha többé nem tért vissza.
Program típusa: szakmai előadás – Márkus Beáta történész
Január 30. csütörtök 17:00 „Sztálin lovásza” | Bodnár Lajos mezőzombori bíró egyedülálló története a második világháború utolsó napjaiból
(a rendezvény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött!)
1945 januárjában Tokaj-hegyaljáról és környékéről 4000 embert hurcoltak el „málenkij robotra”. A sokat szenvedett vidék települései közül egyedül Mezőzomboron nem sikerült a lakosság munkaképes lakosainak elhurcolása. Hogyan történt ez? Ki mentette meg a falut? Mit jelent ez napjainkban? Beszélgetésünk során mindezekre fény derül.
Program típusa: szakmai előadás – Majorszki András történész és Bodnár Antal Nándor borász
Továbbá pedagógusok figyelmébe ajánljuk az online is elérhető tanári kézikönyvünket, mely a helyszínen 2800 Ft/darab áron megvásárolható:
Berényi Mariann – Kenesei Zsófia Orsolya – Makra Mónika: Magyar Nemzeti Múzeum Málenkij Robot Emlékhely. A Pokol bugyrai…”Málenkij Robot” – Kényszermunka a Szovjetunióban. Segédanyag pedagógusok számára a kiállítás értelmezéséhez és a korszak történelmi hátterének tanításához, megemlékezések szervezéséhez. Magyar Nemzeti Múzeum. Budapest. 2019.
Részletes ismertető a kiadványról: https://mnm.hu/hu/publication-issue/pokol-bugyrai-malenkij-robot-kenyszermunka-szovjetunioban?fbclid=IwAR0W5pO7wLstM2PwSusDMi9EZH_jj7UjP9Hc4EMA10lZIFykPs8kqlGrNi4