Hatékony házastársi problémamegoldás, avagy a házastársi kommunikáció két szintje.

A tapasztalat azt mutatja, hogy a legintimebb szeretetkapcsolatban is eluralkodik néha a békétlenség. Két ember két külön személyiséggel, akarattal, gondolkodásmóddal, különböző hátérrel, véleménnyel rendelkezik, ami a mindennapi kisebb-nagyobb kérdésekben nehézségeket okoz. De mégis miken szoktak vitázni a párok? A témáról Vincze Alexandra pszichológus osztotta meg gondolatait.

– Csak azokban a házasságokban nincsenek nézeteltérések, ahol a felek élettere nagyon távol van egymástól, vagy ahol az egyikük teljes mértékben alárendeli magát a másik akaratának.
Több előadó témák szerinti felosztásban tanít a házasságról. Ilyen téma például a leválás a szülőkről, az anyós-após kérdés, a szexualitás, a gyerekek érkezése, gyereknevelés, a munka és a család egyensúlya, pénzkezelés stb. Ezeket megbeszélve és ezekben konszenzusra jutva lehet megerősíteni egy kapcsolatot.

Én egy másik szempontból vizsgálnám a konfliktushelyzeteket. Itt minden esetben előkerül a „méricskélés”. Hogy néhány tipikus példát említsek: Ki hányszor olvasott mesét a gyerekeknek, vitte ki a szemetet, pakolt be a mosogatógépbe. Vagy hogyan kell teregetni, porszívózni, letörölni a konyhapultot, autót vezetni. Nem eleget, túl keveset dolgozol, keresel, járunk el otthonról, segítesz a házimunkában, a gyerekek körül. Vagy sohasem megyünk nyaralni, nem mosogatsz el, nem tanulsz a gyerekekkel, mindig csak dolgozol, a focit nézed, a laptopot bújod, a barátnőiddel csetelsz. Bezzeg (itt másokhoz mérünk) Józsi mennyit segít otthon, minden héten visz virágot a feleségének, Kati meg minden este meleg vacsorával várja a férjét, és hogy le tudott fogyni a gyerekek után. És még sorolhatnám.

Böszörményi-Nagy Iván magyar származású amerikai családterapeuta szerint van egy láthatatlan főkönyv a családban, ami alapján mindenki igyekszik nagyjából ugyanannyit beletenni, mint amennyit kivesz belőle. Ha ez a főkönyv már nem láthatatlan, akkor gondok vannak a házassággal, valami hiány érződik.

Ezeket a problémákat valószínűleg nem lehet méricskéléssel megoldani.

Hiába vezetjük egy Excel-táblázatban, ki hányszor olvasott mesét a gyerekeknek. Sosem lehet precízen igazságot tenni. Kígyót-békát kiáltunk a másikra, legtöbbször nem oldunk meg semmit, viszont komoly sebeket okozunk a másiknak közben.

Azért sem lehet ezeket a vitákat békességgel lezárni, mert a viták mögött más, ki nem mondott problémák is húzódnak. Sue Johnson amerikai párterapeuta szerint a kommunikációnak van egy információs és egy kapcsolati szintje. A kapcsolati kérdéseket nem lehet az információs szinten megoldani. Az emberek közötti kommunikációban pedig majdnem mindig vannak érzelmi kérdések is. A tények szintjén való vitatkozás egy idő után eltávolít minket egymástól, az egyik vagy másik fél vagy védekezik, visszatámad vagy kilép a helyzetből. És még távolabb érezzük magunkat a másiktól, mint a vita elején.

Ha a tények mögött mindig vannak érzések, szükségletek vagy hiányok, akkor miért nem azokról beszélünk?

Nehezen nyílunk meg egymás előtt, nehezen engedjük be a másikat az érzéseink világába. Talán mert mi magunk sem ismerjük jól ezt a világot. Gyermekkorunkban nem volt téma, a szüleink sem beszéltek az érzéseikről. Nem beszéljük az érzések nyelvét, nem tudatosítjuk, mi megy végbe bennünk, és nem tudjuk kifejezni, megnevezni sem. Csak azt érezzük, hogy valami nagyon nem jó, valami megbántottság, feszültség van bennünk. És a feszültség veszekedés formájában jön ki.

Az érzelmek nyelvét, az érzelmi intelligenciát a nyelvtanuláshoz szoktam hasonlítani. Nekem van egy angolnyelvtanári diplomám is, de 14 éves koromig egy árva szót nem beszéltem angolul. Nem olyan családban nőttem fel, ahol használtuk volna az angolt, nem néztem angol nyelvű adókat... Az érzelmek nyelve is ilyen. Ott van a mindennapjainkban, de nincsenek rá szavaink, mert a szüleink sem beszéltek a saját érzéseikről, nem nevezték meg a mieinket sem, az iskolai tananyagot is lehetett enélkül teljesíteni, és csak később a baráti, munkahelyi és párkapcsolatoknál lép fel a hiánya. Viszont az érzelmek nyelve is tanulható. A teljes analfabetizmustól (alexitímia) a folyékony érzelemkifejezésig, empátiáig. Van, akinek könnyebben megy, van, akinek nehezebben.

Az is lehet, hogy túl kockázatos lenne beszélni az érzésekről, hiszen már rég nincs köztünk érzelmi intimitás vagy intimitás egyáltalán, nem töltünk együtt időt. Ha ez a helyzet, ezen gyorsan változtatni kell, időt kell szakítani a randizásra, egymás megismerésére, mert a szerelem az ismeretből táplálkozik. A másik személyisége feneketlen kút, mindig van mit megismerni belőle.

A kapcsolati nehézségeinket alapvetően tehát inkább érzelmi szinten lenne érdemes megközelíteni.

Az információs szint alatt van egy rejtett szint, de nem kell feltétlenül rejtve maradnia ezeknek az üzenetnek. Jézus is arra buzdít, hogy mondjuk ki, ami bennünk van, legyünk egyértelműek: „...a ti beszédetekben az igen legyen igen, a nem pedig nem, ami pedig túlmegy ezen, az a gonosztól van.” (Máté 5,37) Legyünk nyíltak, egyértelműek, mondjuk ki, ami bennünk van a mélyben.

Ha érzelmi szintre terelődik a kommunikáció, akkor is lesz változás, ha még rögtön nem is oldódnak meg a dolgok. Ha a feleknek sikerül ráhangolódniuk a másikra, és megérteniük a másik mélyebb motivációit, hajlamosabbak lesznek engedni, és valami eddig nem látott megoldás alakulhat ki, így aztán nem távolodnak, hanem közelednek egymáshoz.

Tehát elengedhetetlen, hogy legyenek nézeteltérések a kapcsolatokban, de nem mindegy, mennyire sebezzük meg egymást, és hogy tudjuk-e a konfliktusok által mélyíteni a kapcsolatunkat, és ezáltal közeledni egymáshoz.

(Cikkünk a Pesthidegkúti Református Gyülekezetben a „Hatékony házastársi konfliktuskezelés” címmel, február 13-án tartott előadás és beszélgetés alapján született.)

 

Még több hír Budáról

A kék az új zöld: Avagy a természettudatos településfejlesztés útjai. Alábbi írásunk a víz és az erdők világnapja alkalmából született, így aktuális beszélnünk róla a Föld napján.
Szeretsz a 11. kerületben élni, dolgozni vagy tanulni? Hogyan tájékozódsz az újbudai hírekről? Mitől más ez a kerület, mint a többi? A KÉK – Kortárs Építészeti Központ Újbuda Önkormányzatának...
Ez nem csak egy piknik – ez a lakótelepi közösségek ünnepe. A Miutcánk és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat közös szervezésében újra összehívjuk a környékbeli szomszédokat. Egy retro lakóautóval...
A gyerekek visszajelzései jelentik a legnagyobb elismerést Sapszon Borbála, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola pedagógusának, aki kiváló zenepedagógusi munkásságáért Virág Benedek-díjban részesült...
A PesthidegkútON elnevezésű beszélgetéssorozat, amelyben Őrsi Gergely polgármester beszélget a városrész egy-egy közismert lakójával.
Már lehet jelentkezni az Erődtér nyári táboraiba! Az idei nyáron is várják a II. kerületben lakó vagy II. kerületi iskolában tanuló fiatalokat a II. Kerületi Család- és Gyermekjóléti Központ Erődtér...
400 000 magyar ember. 400 000 világ. 400 000 elveszett tudás. 400 000 felbecsülhetetlen érték. 400 000 könnyel kimondott név. Ennyi honfitársunkat küldtünk a halálba csak azért, mert zsidók voltak....
Dr. Bodroghelyi László húsz év után távozik a Budavári Önkormányzat Egészségügyi Szolgálatának főigazgatói posztjáról. Két évtized Maros utcai tapasztalat alapján megszámlálhatatlan pácienssel...
Április 14-én nemcsak Esterházy Péter születésnapját és egyben a magyar próza napját ünnepeljük, hanem világszerte ekkor tartják a könyvtárosok világnapját, amely az olvasás, a tudás és a közösségek...
A Budai Polgár kezdettől fogva elkötelezett abban, hogy feltárja és megörökítse kerületünk múltját, helytörténetét. Most Olvasóink segítségét kérjük. Amennyiben vannak érdekes történeteik, emlékeik,...
Szabó T. Anna József Attila-díjas költő és Sinha Róbert gitárművész rendhagyó zenés irodalomórára várja az érdeklődőket április 11-én, a költészet napján, a Klebelsberg Kultúrkúriába.
A Budavári Önkormányzat képviselő-testülete a 2025. évi díszpolgári címet Dr. Sótonyi Péter professzor emeritus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja részére ítélte oda.
A szilveszteri ünneplés formája nem csupán egyéni döntés kérdése, hanem közösségi és környezeti szempontból is mérlegelést igényel. Az élhetőbb városi környezet és a társadalmi érzékenység erősödése...
„Ne féljetek magyarok, itt vannak a cigányok!” – az 1990. március 20.-án, Marosvásárhelyen Puczi Bélától elhangzott mondat nehezen felejthető mozzanata az egyetemes magyar történelemnek, amikor...
Nem árt elővigyázatosnak lenni a par­ko­ló­automatáknál, miután hamis QR-kód­dal próbáltak meg csalók telefonos fi­ze­tést indító ügyfeleket megtéveszteni.
ÁPRILIS 12-én, SZOMBATON, 8–12 ÓRA KÖZÖTT a II. Kerületi Önkormányzat ismét veszélyeshulladék-gyűjtést tart a két szokásos helyszínen.
A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben meghatározottak alapján Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki...
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata 2025. május 15-ig várja a javaslatokat a Fischer Ágoston-díj odaítélésére. Ezúttal is olyan személyek nevét várjuk, akik kerületünk szociális ellátásainak,...

A címlapról

A kormány döntést hoz arról, hogy Ferenc pápa temetésének napját...
A Hetek hetilap húsvéti számában interjút közöl Németh Sándor...
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog,...
2025. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó...
A márciusi vasúti menetrendi adatokat a korábban beszerzett korszerű...
Kedden éjfélkor jár le a gépjárműadó befizetésének határideje, a...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.