Saly Noémi lebilincselő könyvbemutató előadást tartott a Pasaréti Közösségi Házban, ahová a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület hívta meg.

Az eseményt követően köteteinek kerületünkhöz kapcsolódó témáiról kérdeztük a neves várostörténészt.

Egyik tavaly megjelent új kötetének címe: Az én Budám. Mi tartozik Buda fogalma alá?

Számomra az egész jobb part. Az első gondolatom is csak ennyi volt: Buda, de ezt Ottlik Géza után már nem lehet címnek adni. Ő is tágan értette, hisz végiglakta Lágymányostól Pasaréten át a Krisztinavárosig. Az én írásaim is több városrészt, kerületet ölelnek fel.

Könyvében több egykori, főleg vízivárosi és országúti vendéglátóhelyről is ír. Más volt a pesti kávéház, mint a budai?

Más. Pest, miután kiheverte a török időket, alapvetően kereskedőváros volt, négy igen jelentős, országos vásárral. Ezeknek túlzás nélkül világpiaci jelentősége volt, itt találkozott a nyugat és a kelet. A kereskedelem az élet minden területét meghatározta, ehhez igazodott az egész város és a szolgáltatások széles rendszere. A kávéház pedig az információcsere, az üzletkötés terepe volt, és finoman szabályozott rendszer szerint mindenki tudta, melyikben kiket talál meg. Buda eközben mezőváros volt, ahol a bortermelés köré épült minden, ezért itt inkább a kocsmák és a bormérések voltak a meghatározók, kevés kávéház működött.

Amíg el nem vitte a filoxéra az összes szőlőt...

Igen, addig – és szerintem Buda azóta keresi a helyét. Amire büszkék lehetünk ma, az leginkább az itt élők által teremtett kulturális élet és a sok zöld.

Könyvében több nevezetes fáról ír, például az áprilisban virágzó, százéves, Fillér utcai magnóliáról is.

A Várnegyedet leszámítva Budához mindig hozzátartoztak a kertek. Sajnos az a tendencia, hogy ezek évtizedről évtizedre egyre kisebbek, egyre nagyobb a beépítettség, a még meglévőkben pedig egyre több a burkolt felület. Ezért is fontos felhívni ezekre az értékekre is a figyelmet.

Az előadásaiban és a könyveiben is gyakran előkerülnek tárgyak, amelyek mögött érdekes történetek rejtőznek. Ha helytörténetről, városi történetről beszélünk, fontos-e ezeket bemutatni például egy múzeumban?

Nagyon fontos. Egy tárgy nem attól lesz mondjuk tabáni, mert csak ott volt olyan kanna vagy húsklopfoló, hanem attól, hogy amikor a múzeumba eljön egy látogató, rácsodálkozhat, hogy nahát, ilyen volt az én nagymamámnak is! Ettől azonnal személyessé válik az egész, lehet hozzá kapcsolódni. Az emberi történetek teszik érdekessé a házakat, tárgyakat, utcáink köveit, és ezek erősíthetnek meg minket az identitásunkban is. A könyveimben én is próbálok egészen közel menni az egyes sorsokhoz, hiszen nincs érdektelen ember vagy család. Ez az alulnézeti történelem az, ami igazán izgalmas, és ami a – sokszor vadászkutyai szimatoláshoz, nyomkereséshez hasonlítható – kutatás utánozhatatlan örömét nyújtja.

Viczián Zsófia

Még több hír Budáról

Idén is számos, Önkormányzatunk által támogatott nyári szünidős tábor lesz a kerületben: terápiás lovas tábortól kezdve, az erdei napközis táboron a sporttáborokig sokféle szabadidős lehetőséget...
Saly Noémi lebilincselő könyvbemutató előadást tartott a Pasaréti Közösségi Házban, ahová a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület hívta meg.
Lengyelországi középiskolások koncertjével ünnepelte az idei lengyel-magyar barátság napját a Budavári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat. A két nemzet hosszú évszázados barátságát minden év március...
A napokban kerületünk több pontján is járdakarbantartási munkálatokba kezdtünk, melyek egészen május végéig tartanak.
A magyar úszósport térképére tűzték a Gyarmati Dezső Uszodát. Évente több országos úszóversenynek és nyári tábornak egyaránt helyet ad a máriaremetei uszoda.
Legalább ötven zsák hulladékot szedtek össze az országos Te Szedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akció során a BKSZC Újbudai Szakiskola és Szakképző Iskola tanulói a kerület négy pontján,...
Olyan szoros a bajnokság, hogy reálisan nézve még 11 csapat is kieshet az NB II-ből. A Budafok vasárnap egy hatalmas lépést tett afelé, hogy ezt elkerülje.
– Ez a társasház itt nem fog megépülni – jelentette ki Kreitler-Sas Máté alpolgármester a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület tőszomszédságában fekvő, erdővel borított telek előtt tartott...
A családon belüli erőszak sajnos sokkal gyakoribb és veszélyesebb jelenség, mint ahogy az a köztudatban él. Most szombaton, április 26-án, 10:00 kezdettel Békásmegyeren olyanoknak kínálunk...
Az Országos Széchényi Könyvtár szakemberei veszik kezelésbe a Budavári Városházán őrzött könyvritkaságokat, erről állapodott meg az OSZK és a Budavári Önkormányzat. Az együttműködési megállapodást...
2025. április 30. különleges alkalom lesz mintegy ezer harmadik kerületi diák életében: ballagásukkal ezen a napon búcsúznak iskolájuktól és a középiskolás léttől. Az Óbudai Árpád Gimnázium utolsó...
A kék az új zöld: Avagy a természettudatos településfejlesztés útjai. Alábbi írásunk a víz és az erdők világnapja alkalmából született, így aktuális beszélnünk róla a Föld napján.
Szeretsz a 11. kerületben élni, dolgozni vagy tanulni? Hogyan tájékozódsz az újbudai hírekről? Mitől más ez a kerület, mint a többi? A KÉK – Kortárs Építészeti Központ Újbuda Önkormányzatának...
Ez nem csak egy piknik – ez a lakótelepi közösségek ünnepe. A Miutcánk és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat közös szervezésében újra összehívjuk a környékbeli szomszédokat. Egy retro lakóautóval...
A gyerekek visszajelzései jelentik a legnagyobb elismerést Sapszon Borbála, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola pedagógusának, aki kiváló zenepedagógusi munkásságáért Virág Benedek-díjban részesült...
A PesthidegkútON elnevezésű beszélgetéssorozat, amelyben Őrsi Gergely polgármester beszélget a városrész egy-egy közismert lakójával.
Már lehet jelentkezni az Erődtér nyári táboraiba! Az idei nyáron is várják a II. kerületben lakó vagy II. kerületi iskolában tanuló fiatalokat a II. Kerületi Család- és Gyermekjóléti Központ Erődtér...
400 000 magyar ember. 400 000 világ. 400 000 elveszett tudás. 400 000 felbecsülhetetlen érték. 400 000 könnyel kimondott név. Ennyi honfitársunkat küldtünk a halálba csak azért, mert zsidók voltak....

A címlapról

A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv...
Humanoid robotok gyártása kezdődhet Magyarországon, az autóipar...
Az élelmiszerek árcsökkentése, a bankszektorban és a...
Megelégelték a vasutasoknak a rendszeres bántalmazást, határozott...
A kormány döntést hoz arról, hogy Ferenc pápa temetésének napját...
A Hetek hetilap húsvéti számában interjút közöl Németh Sándor...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.